רוב נשי בקרב דוקטורנטיות בישראל

ח"כ עליזה לביא: יש יותר ויותר סטודנטיות בתארים מתקדמים שרוכשות השכלה, ומצד שני אין הלימה בקידום שלהן באקדמיה.

אורלי הררי , כ"ב בסיון תשע"ח

עליזה לביא
עליזה לביא
צילום: הלל מאיר/TPS

הוועדה לקידום מעמד האישה קיימה דיון בנושא הייצוג חסר של נשים באקדמיה, לרגל יום הסטודנט בכנסת, בהובלת חברות הכנסת מירב בן ארי ("כולנו") ועליזה לביא ("יש עתיד").

ח"כ לביא אמרה בדיון "אנחנו רואות התקדמות רבה של נשים באקדמיה. נשים מסיימות את שלושת התארים- ראשון שני ושלישי- גם במקצועות שהן לא למדו בעבר, כמו מדע והנדסה. יש יותר ויותר סטודנטיות בתארים מתקדמים שרוכשות השכלה, ומצד שני אין הלימה בקידום שלהן באקדמיה. קיבלנו נתונים קשים בעניין הזה.

''גם באקדמיה שמו לב לכך ונשים קיבלו זמן נוסף ל'פריון אקדמי', אך זה לא מספיק והשינוי עוד לפנינו. צריך להבין מהן כתבי העת שנשים מפרסמות בהם, איך הם מדורגים, כמה נשים יושבות בוועדות האקדמיות וכו'. עולם התעסוקה באקדמיה הוא עולם גברי ומקובע'', הסבירה לביא.

מהנתונים שהוצגו לוועדה עולה כי 59% מכלל הסטודנטים בישראל בשנים 2016-2017 הן נשים, במקצועות המדעים וההנדסה יש את הייצוג הנמוך ביותר של נשים אל מול ייצוג נשי גבוה במקצועות החינוך.

כמו כן התברר כי בבתי הספר יותר בנים פונים למקצועות ריאליים מאשר בנות וכך גם בלימודים גבוהים.

57% מהסגל הבכיר במכללות, ו- 68% מהסגל הבכיר באוניברסיטאות, הם גברים. יחד עם זאת, שיעור הנשים בסגל אקדמי עלה בשנים האחרונות

  • רוב נשי בקרב הסגל האקדמי הבכיר קיים באוניברסיטת חיפה ובאוניברסיטה הפתוחה, "הטכניון" בתחתית הרשימה. באוניברסיטת תל אביב הרבה פחות נשים הופכות למרצות בכיר בעלות קביעות ועוד פחות מהן משתלבות כחברות סגל וכפרופסוריות מן המניין.

פרופ' בת שבע כרם, יועצת נשיא האוניברסיטה העברית לקידום נשים, אמרה כי ''דוקטורנט גבר מצליח להניע את משפחתו בשיעורים גבוהים בהרבה לטובת רילוקיישן בחו"ל, ביחס לדוקטורנטית אישה. אנחנו מעניקים מלגות לסטודנטיות מצטיינות ואופציה לפוסט דוקטורט קצר יותר בחו"ל, כדי לעודד יותר ויותר נשים. היינו רוצים שיהיו לנו משאבים להעניק יותר מלגות".

ענבר הוכברג מהתאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית בישראל, סיפרה כי "מהנתונים שאספנו עולה כי ישנה נוכחות מועטה של נשים בוועדות למתן קביעות באקדמיה".

איילת רזין בית-אור, איגוד מרכזי הסיוע, טענה כי ''הטרדה מינית היא חסם מרכזי להתקדמות נשים באקדמיה. הנושאים האלו שלובים. אווירת עבודה מכבדת ובטוחה גורמת לנשים להרגיש שוות במקום העבודה שלהן''.

ח"כ מירב מיכאלי (המחנה הציוני) אמרה בדיון, "אנחנו נמצאות היום במצב של התגוננות קשה בתחום ההטרדה המינית וההפרדה בין נשים וגברים, הדרת נשים ומזעור הנוכחות שלנו כבעלות סמכות בשטח . אנחנו חייבות לעצור את המגמה הזו ולשנות את הכלכלה- כך שתכלול את עבודות הבית ותחלק אותם בין כל בני האדם באופן שווה. האקדמיה צריכה לגבש תכניות לשינוי הכלכלה''.