בלעדי
מרצה ממכון מנדל לקצין: "צא מהארון"

קצין החינוך הראשי הקפיא את ההתקשרות בין מכון מנדל למכללה לפיקוד טקטי לאחר שמרצה של המכון שידל קצין להכריז על עצמו כהומוסקסואל.

עדו בן פורת , כ"ד בסיון תשע"ח

תא"ל צביקה פייראיזן
תא"ל צביקה פייראיזן
צילום: הלל מאיר/TPS

קצין החינוך והנוער הראשי, תת-אלוף צביקה פייראיזן, החליט להקפיא את התוכנית שמפעיל מכון מנדל במכללה לפיקוד טקטי של צה״ל, בעקבות תקרית שנחשפת לראשונה בערוץ 7.

לפני מספר חודשים, במהלך סיכום מערך חינוכי במכללה לפיקוד טקטי, התקיימו שיחות סיכום ״אחד על אחד״ בין מרצה ממכון מנדל שמוביל את המערך החינוכי לבין הקצינים - חניכי המכללה לפיקוד טקטי.

במהלך שיחה אישית בין המרצה לקצין הצעיר, הציע לו המרצה ״לצאת מהארון״ ולהכריז על עצמו כהומוסקסואל מוצהר. החייל המבוהל הבהיר שאין לו דבר וחצי דבר עם קהילת הלהט״ב והופתע מהצעתו החריגה של המרצה.

בהמשך דיווח הקצין למפקדיו על התקרית המביכה, ובצה''ל הוחלט להקפיא את התוכנית שמפעיל מכון מנדל במכללה לפיקוד טקטי.

המכללה לפיקוד טקטי (המלט"ק), נועדה להכשיר את הקצונה הצעירה בזרוע היבשה לביצוע תפקידי פיקוד במערך הטקטי. התוכנית של מכון מנדל במלט''ק הינה חלק מההכשרה של הקצונה הצעירה.

ממכון מנדל נמסר בתגובה כי "שאלות לגבי התוכנית יש להפנות לחיל החינוך והנוער".

תגובת דובר צה״ל: ''המקרה מוכר וטופל ע״י סגל המפקדים. עם קבלת תלונת החניך, הנושא טופל בציר הפיקודי שבסופו התקיימה שיחת יישור הדורים בין המנחה והחניך. כיום, תוכנית מנדל במלט״ק מוגדרת כתוכנית בהרצה, בקרוב תתקבל החלטה באשר להמשכה''.

צילום אילוסטרציה: ISTOCK

נציין כי קצין החינוך הראשי תא''ל צביקה פייראיזן החליט לצמצם בצורה משמעותית את מספר המכונים החיצוניים שעובדים עם צה''ל.

עד חודש אפריל האחרון, 97 מכונים חיצוניים הוזמנו לתת הרצאות ולערוך ימי עיון וסדנאות לדרגים השונים בצבא, ומתחילת חודש אפריל רק 15 מכונים פועלים בקרב חיילי החובה.

15 המכונים יעסקו אך ורק בשלושה תחומים: זיכרון השואה, הבחירה בחיים (מניעת אובדנות, בטיחות בדרכים ובשימוש בנשק וכד') ומורשת קרב. הצוותים והמרצים באותם מכונים יהיו כאלה שלקחו חלק בקרבות העבר של צה''ל ובמלחמות ישראל.

מול אנשי הקבע יפעלו מכונים נוספים, כאשר לכל מכון יוגדר הדרג הצבאי שעימו הוא עובד, נושאים שבהם יעסוק וכן המרצים יצטרכו לקבל אישור מקדים מצה''ל.