שימור המוחות בישראל מול ה-BDS

אוניברסיטת ג'פרסון האמריקאית פותחת נציגות גלובאלית ראשונה בארץ ותשקיע בסטארט-אפים ישראליים.

יוני קמפינסקי , כ"ג בסיון תשע"ח

אונ' ג'פרסון פותחת ראשונה בארץ
אונ' ג'פרסון פותחת ראשונה בארץ
יחצ / אוניברסיטת תומס ג'פרסון

אוניברסיטת ג'פרסון פותחת נציגות בארץ

אוניברסיטת ג'פרסון, מהמוסדות האקדמיים הרפואיים הגדולים והמובילים בארה"ב, הכריזה אתמול (שלישי) על נציגות גלובאלית ראשונה בישראל, באירוע השקה חגיגי שהתקיים במלון קינג דיוויד בירושלים.

מרכז ג'פרסון ישראל יפתח את שעריו לסטארט-אפים ולמרכזים אקדמיים בארץ במטרה לייצר שיתופי פעולה עסקיים ומחקריים בינלאומיים, שיתמקדו במציאת פתרונות לסוגיות הדחופות ביותר העומדות על סדר היום הציבורי, במגוון תחומים.

דרך שיתופי פעולה עסקיים-אסטרטגיים, וכן שיתופי פעולה מחקריים עם מוסדות אקדמיים מובילים כגון האוניברסיטה העברית, אוניברסיטת תל אביב, הטכניון ומכון ויצמן, יפעלו סטודנטים וחוקרים, בישראל ובארה"ב, לקידום נושאים מהותיים בדגש על שיפור בריאות הציבור, קידום תחום הטיפול הרפואי בקנאביס, פיתוח תרופות חדשות כנגד מחלת הסרטן ומציאת פתרונות לגישור הפערים הבריאותיים בקרב אוכלוסיות מוחלשות.

"ישראל היום היא מה שעמק הסיליקון היה בשנות ה-90' המאוחרות. היא טומנת בחובה מערכת חדשנות מפותחת עם מספר הרב ביותר של סטארט-אפים והמצאות טכנולוגיות מכל מקום אחר בעולם", אמר ד"ר מארק טיקוצ'ינסקי, נשיא בית הספר לרפואה סידני קימל וסגן נשיא בכיר באוניברסיטת ג'פרסון. "בסביבה האקדמית הגלובאלית של היום, ההזדמנויות למינוף שיתופי פעולה מוסדיים בינלאומיים הן אינסופיות ויאפשרו לנו להגדיר מחדש את היכולות האנושיות."

דרך המרכז יושקו גם פרויקטים קליניים ייחודיים, בשיתוף עם כל המוסדות הרפואיים הבכירים בארץ לרבות ביה"ח שיבא, איכילוב, הדסה וכן עם מסלול "צמרת" של צה"ל.

על רקע שיתוף הפעולה הקיים של אוניברסיטת ג'פרסון עם בית הספר לרפואה הדסה של האוניברסיטה העברית, שנחתם כבר לפני שלוש שנים בירושלים וכלל מאז תכניות חילופי סטודנטים ויוזמות מחקריות בילטראליות רחבות, ציינה פרופ' דינה בן יהודה, דקאנית בית הספר לרפואה באונ' העברית כי "פתיחת מרכז ג'פרסון ישראל הינו אירוע בעל חשיבות אסטרטגית להרחבת הממשקים בין שני המוסדות ואנו צופים כי הוא יספק את המסגרת הדרושה לכינון פעילויות ופרויקטים חדשים נוספים.

"דרך המרכז נצליח להמשיך ולהרחיב את אופקיהם של סטודנטים משני הצדדים, לייצר פלטפורמה פורה לחילופי רעיונות וידע, ונמשיך לחקור את היישומים השונים של טכנולוגיות מתקדמות כמו IOT וביג דאטה לטיפולים רפואיים שישפרו את איכות חייהם של מאות אלפי אנשים".

מעבר לתחומי הרפואה והביו-מד, ישיק מרכז ג'פרסון ישראל שותפויות עם ענפי העיצוב, ארכיטקטורה, טקסטיל והנדסה עם המכללות המובילות בתחום כולל שנקר, בצלאל ומרכז הבינתחומי הרצליה.

"אנו פועלים על מנת שסטודנטים במכללת שנקר או בבצלאל יעבדו ביחד עם הסטודנטים שלנו על פרויקט משותף בתחום העיצוב התעשייתי או הטקסטיל החכם, בממשק משותף למציאת פתרונות חוצי-גבולות שמונעים מתוך גיוון מחשבתי, תפיסתי ותרבותי," אמר ד"ר צבי גרינוולד, פרופסור בכיר באוניברסיטה ומי שיהיה אמון על המרכז החדש בישראל.

ד"ר אפלבאום, המדען הראשי במשרד הכלכלה והתעשייה ויו"ר רשות החדשנות הדגיש את ההטבות ההדדיות שהמרכז יניב לפיתוח סטארט-אפים ועסקים ישראליים: "האפשרות לערוך בדיקות וניסויים במוסדות בריאות מהשורה העולמית הראשונה מהווה צעד חשוב בתהליך צמיחתן של חברות טכנולוגיה ישראליות. ההסכם עם מרכז ג'פרסון יאפשרו לחברות טכנולוגיה ישראליות בתחום להתפתח אל מעבר לשלב המו"פ ולבחון את המצאותיהם או מוצריהם בסביבה קלינית מתקדמת ובינלאומית".