אכיפה בררנית בבני ברק?

רכבו של ראש העיר ספג מאז שנת 2014 ועד היום לא פחות מ-23 דו"חות חניה, 17 מהדו"חות הללו הומרו ל'אזהרה' בלבד ואחד מהם אף בוטל.

חיים לב , כ"ג בסיון תשע"ח

ינון אזולאי
ינון אזולאי
צילום: דוברות הכנסת – נועם ריבקין פנטון

על רקע הביקורת נגד ראש העיר בני ברק חנוך זייברט בכל הנוגע לאכיפת עבירות החניה בעיר, חבר הכנסת ינון אזולאי (ש"ס) מגבש הצעת חוק הקובעת כי רשויות מקומיות לא תוכלנה להפעיל מדיניות ''אכיפה בררנית''.

הצעת החוק גובשה על רקע הפרסומים לפיהם למרות מדיניות אכיפת החניה הנוקשית במיוחד בבני ברק, רכבו של ראש העיר זייברט ספג מאז שנת 2014 ועד היום לא פחות מ-23 דו"חות חניה, ועל פי הדיווח ב'ישראל היום', 17 מהדו"חות הללו הומרו ל'אזהרה' בלבד ואחד מהם אף בוטל.

"אכיפת חוק ומניעת פקקים זה דבר מבורך אבל יש דרך אנושית לעשות את זה. המצלמות מקציבות שתי דקות, זקנים במרוץ לצאת מהמכוניות, נכים לא יכולים לתפקד, עסקים קרסו. אבל ראש העיר? הוא מותר לו לחנות איפה שבא לו כי יש לו קשרים בעירייה וכל הדוחות שלו מבוטלים, זו שערורייה וחוצפה שאין כדוגמתה", צוטט אחד ממבקרי מדיניות העיריה.

בכנסת הרימו את הכפפה. בהצעת החוק של אזולאי נאמר כי "רשות שפעלה באופן שרירותי ביחס לאחד מעובדיה או מנבחריה בביטול דוחות חניה שניתנו לו, חזקה שאכיפתה בנושאים אלו ביחס ליתר התושבים והבאים בשעריה הינה 'אכיפה בררנית'.

"בכך תעוגן טענת ההגנה מן הצדק ויוכל התושב מקבל הדו"ח לפנות לבית המשפט בבקשה לבטל הדוחות, מקום שהרשות נהגה בחוסר צדק קיצוני או שהאישום לוקה באי סבירות קיצונית וכאשר התנהלות הרשות מנוגדת לאינטרס הציבורי".

עוד נכתב בהצעת החוק כי "החובה לשמור על חוקי העזר לרבות דיני החניה חלה על כלל אזרחי מדינת ישראל אינה מוטלת בספק. יחד עם זאת חובתנו לנהוג בהגינות ביחס לתושבים ולא יעלה על הדעת שיהיה דין אחד לנבחר הציבור ולנושא השררה ודין אחר לאזרח. כולם שווים בפני החוק ומשכך רשות שמפרה ברגל גסה את הכלל חובת ההוכחה עליה שאינה מקיימת 'אכיפה בררנית', הלוואי ולא היה צורך בהצעת חוק זו שהיא בסך הכל מבטאת את השכל הישר".