הלך המשחק. הלך גם הכסף?

אם רכשתם כרטיס למשחק נגד ארגנטינה באופן מסודר סביר להניח שתפוצו, אבל אם קניתם מספסר העניין מתחיל להיות מסובך הרבה יותר...

שמעון כהן , כ"ג בסיון תשע"ח

נבחרת ישראל
נבחרת ישראל
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

לביטולו של משחק הכדורגל בין נבחרות ארגנטינה וישראל צפויות להיות השלכות כלכליות, בעיקר לספקי הכרטיסים, לספסרים ולרוכשי הכרטיסים. על ההשלכות הללו שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם עו"ד ניר ספיר העוסק בדין המסחרי.

"מי שרכש כרטיסים בצורה מסודרת יקבל ככל הנראה פיצוי בגובה הכרטיס ששילם", אומר עו"ד ספיר ומוסיף: "הבעיה היא אותם שקנו מספסרים או בצורה פרטית או פיראטית. שם יהיו בעיות כי לא ניתן למצוא את מי שמכר".

מסתבר שהבעיה אינה רק באיתורו של המוכר אלא גם בהיעדר כללים והתניות במכירות מעין אלה. כמו כן לרוב גם לא ניתן להוכיח את הסכום ששולם על הכרטיסים מהספסר או המוכר הפרטי. כל אלה מביאים למצב שבו "אני לא רואה דרך שמי שקנה כך כרטיס יקבל את כספו מהאדם שממנו הוא רכש את הכרטיס. זה חלק מהסיכון של רכישה כזו".

ומה באשר לספסר עצמו? האם הוא ירוויח גם את הכסף שקיבל על המכירה וגם את כספי ההחזר שצפויים להינתן לרוכשים? כאן התשובה שלילית שכן סביר להניח שמי שיבקש לקבל את כספו יצטרך להציג את הכרטיס עצמו, והכרטיס, כזכור, כבר נמכר.

עם זאת יתכן מצב שבו הספסר דווקא כן יזכה בסכום פעמיים, אך זאת במידה ויוחלט שדרך החזרת הכספים תתבצע ישירות לחשבונות הבנק שמהם נרכשו הכרטיזים בכרטיסי אשראי.

ומה באשר לתביעה על עוגמת נפש? עו"ד ספיר סבור שאין מקום לתביעה שכזו. "אמנם לא ראיתי את הכרטיסים, אבל אני מניח שעל הכרטיסים יש איזכור לזכות הביטול או הפניה לתקנון שקיים ברשת ובו מופיע במפורש שלמפיקי האירוע יש זכות לבטל את הכרטיסים ללא פיצוי או בפיצוי מנימאלי של החזר הכרטיס. לכן יהיה קשה לתבוע".

"צריך לראות מה סיבת הביטול הפורמאלית. אם יש להתאחדות הארגנטינאית זכות לבטל את המשחק יהיה קשה לבוא בדרישות, אבל אם הם ביטלו הסכם באופן חד צדדי ללא גושפנקא רשמית חוקית אז אולי יש מה לעשות".

ומה באשר לאותן רמיזות על כך שהמשחק לא בוטל אלא נדחה בחודשיים או שלושה "עד שהמצב יירגע" כלשון הגורמים בארגנטינה? האם כרטיס למשחק הדחוי יוכל להוות פיצוי? "בוודאי. אני מניח שהעמדה תהיה שמוכנים לתת כרטיסים למשחק שיתקיים מאוחר יותר ואם לא מתאים יקבלו פיצוי כספי על הכרטיס".


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il