התפרעויות בדרום ת"א:
"אלימות המסתננים תופנה אל הישראלים"

דקירות, יידויי אבנים ובלוקים, הצתת בתי עסק ומעשי אלימות נוספים הפכו לחלק משגרת החיים בדרום תל אביב. כתב ערוץ 7 פגש את התושבים.

יוני קמפינסקי , כ"ג בסיון תשע"ח

תושבי דרום ת''א מפגינים במוצאי השבת האחרונה
תושבי דרום ת''א מפגינים במוצאי השבת האחרונה
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ביקרנו בדרום תל אביב ופגשנו את התושבים הסובלים ממציאות בלתי הגיונית של אלימות כשגרת חייהם של המסתננים מאפריקה.

יו"ר עמותת 'העיר העברית', מאי גולן, מלווה את הסיור לכל אורכו ומתייחסת לתיעוד הקשה של מהומות המסתננים בדרום תל אביב בימים האחרונים.

לדבריה תמונות אלה משקפות את המציאות אותה חיים וחווים תושבי דרום תל אביב מזה כעשור, "זה הקטטות האלימות והאכזריות של המסתננים האריתראים שלא בוחלים בשום אמצעי כדי להכות אחד בשני, לסגור חוזים ביניהם".

יצחק, תושב ובעל עסק בדרום תל אביב, מתאר את המציאות בשכונה כ"יותר גרוע מעזה", מציאות בה בלוקים מיודים ומסתננים מציתים אש ללא תגובה מצד המשטרה או העירייה.

תושב נוסף רואה את המצב כהחלטה ממשלתית להפקרת האזור והתושבים, "במקום לדאוג לאזרחים הפשוטים כל הכסף הציבורי של העירייה והממשלה מממן גנים למסתננים. הילדים שלי לא מקבלים עזרה בגנים''.

עם זאת יצחק מספר כי לעולם לא יעזוב את המקום, על אף שמהעסק המשגשג שהיה לו בעבר נותר עובד אחד בלבד. "מתוך 12 שנים שעבדו כאן לפני שמונה שנים נשאר עובד אחד, אבל אני לא אעזוב כאן. לא אתן להם את התענוג הזה שאעזוב פה".

לדברי מאי גולן המסתננים מודעים היטב להיותם מעל החוק, כהגדרתה, ואת העובדה הזו הם מנצלים היטב ופועלים כרצונם באין מפריע.

לטעמו של איציק, תושב השכונה, ביקורו של נתניהו בדרום תל אביב לפני חודשים אחדים לא היה יותר מסיבוב בחירות שהגיע בתקופה של חקירות משטרה נגדו. "הוא היה צריך לקושש קולות אז הוא עשה עלינו סיבוב, אבל הוא משקר כאן את כולם.

מאי גולן קוראת לחברי הכנסת לפקוח עיניים, לראות את המצב החמור בשכונה ולא לאפשר לו להימשך. "מול העיניים שלכם קמה מדינה בתוך מדינה, וזו מדינה מחתרתית מסוכנת ואלימה. אם לא תעצרו את זה נתמודד בתוך כמה שנים עם אחת הסכנות החמורות ביותר".

"מדינת ישראל לא יכולה לקבל דבר כזה ולהעביר לכאן את הבעיות של אפריקה. אם הם תומכים במשטר, אז למה הם פה", אומר עלי, גם הוא בעל עסק במקום.

גולן מספרת כי זמן קצר לפני שהגענו למקום אירע עוד אירוע דקירה שבו לאור יום דקר מסתנן מסתנן אחר מבלי להתייחס לחוק, לרשויות או למשטרה. "לא ירחק היום שכל אבן ואבן תופנה כלפי הישראלים, כלפינו, ומדינת ישראל לא תוכל להתמודד עם זה".