תראו אותם - "בליינד דיי"

במלאות 100 שנה לבית חינוך עיוורים בירושלים יוצא לאור ספר המספר את סיפור המוסד המרתק שהקימו בני הדור הישן בירושלים.

ערוץ 7 , כ"ג בסיון תשע"ח

מתוך 'רואים את הקולות'
מתוך 'רואים את הקולות'
צילום: בית חינוך עיוורים

"הבליינד דיי" הוא יום מיוחד בלוח השנה. במסגרת היום, המובל על ידי המרכז לעיוור בישראל, נערכות פעילויות מגוונות העוסקות בתחומי העיוורון, הן על ידי עמותות וארגוני עיוורים רבים, העוסקים מדי יום בשיפור חייה של הקהילה שלנו, והן על ידי שותפויות עם המגזר הפרטי והציבורי.

הפעילויות נערכות תוך שימת דגש על הפעלה חושית שאינה מתבססת על הראייה, וזאת על מנת להבליט ולהראות את מסוגלותם ויכולותיהם של קהילת העיוורים ולקויי הראייה בישראל.

ספר חדש צבעוני ומהודר בשם "רואים את הקולות" יוצא ממש בתחילת שבוע הספר העברי בהוצאת ראובן מס. הספר הוא למעשה אלבום שמספר בתמונות עתיקות ונדירות ובשפה מרתקת אחרי מחקר ממושך את סיפורו המיוחד של בית חינוך עיוורים בירושלים שהשנה מציין 100 שנים להקמתו.

מדובר במוסד ירושלמי להוראה ושיקום של בני נוער ובוגרים שלוקים בעיוורון ובעלי צרכים מיוחדים. משנת 1932 הוא נמצא ברחוב דגל ראובן שבשכונת קריית משה בירושלים.

בית חינוך עיוורים שואף להכשיר עיוורים ולקויי ראיה לחיים עצמאיים ככל הניתן בקהילה. המטרה המרכזית היא יצירת הזדמנויות לאוטונומיה מלאה בתחומים חינוכיים, חברתיים, תוך אישיים ותעסוקתיים, על מנת להביא את העיוור לתפקוד עצמאי מרבי. בית חינוך עיוורים רגיש לצרכים המשתנים של אוכלוסיית העיוורים במציאות המודרנית.

אז איך הכל התחיל? התברר שמי שאחראי להקמת המקום הוא נער בשם שבתאי ניסנבוים.

הוא היה ילד עיוור שעבר בסמטה צרה בעיר העתיקה ונפגע מגמל. הוא נפל על הרצפה ונחבל. התקרית הייתה ליד בית הסוחר נחום נתנזון והוא מיהר לטפל ולעזור לילד ואף לקח אותו לחנות שלו. בעקבות האירוע הוא תהה יחד עם חבריו למה הילד לא נמצא במסגרת חינוכית או תעסוקתית . אחרי שהבינו שאין כזה מקום הם החליטו להקים מוסד מיוחד בשבילם שבאמצעותו הוא יוכלו ללמוד ולרכוש כלים. כתוצאה מהתקרית ביחד עם חיים מיכל מיכלין, מנחם וולפינזון, אברהם משה לונץ שהיה עיוור בעצמו וד"ר גרשון יצחק קרישבסקי הם החליטו לייסד מסגרת חינוכית ותעסוקתית לילדים עיוורים על מנת שיזכו לחינוך ולא ישוטטו ברחובות.

הספר מתאר את ההתחלה וגם את מה שמתרחש כיום במוסד המצליח והמיוחד. במוסד שתי חטיבות: החטיבה החינוכית-שיקומית הכוללת בית ספר, פנימייה ומערך טיפולי-שיקומי לילדים ולנוער והחטיבה לשרותי קהילה, המספקת שירותי טיפול, שיקום ומסגרת חברתית הן למבוגרים והן לתלמידים צעירים המשולבים בחינוך הרגיל.

כמו כן כולל המוסד ספרייה המצוידת בספרי ברייל בתחומי לימוד מגוונים, ובספרים מוקלטים – ביניהם ספרים תורניים וספרי קריאה וכן מרכז ספורט ייעודי לעיוורים הכולל בריכת שחיה, אולם ספורט וחדר כושר מפואר.