בשבע מהדורה דיגיטלית

מופע כהלכתו

מופע ב'גולה' בפתח תקווה שבו יושבים גברים לחוד ונשים לחוד הוא כמעט אוקסימורון.

עפרה לקס , כ"ד בסיון תשע"ח

מתוך המופע
מתוך המופע
צילום: פרטי

לאורך שנות קיומו התקיימו במועדון החמוד הזה מופעים של דתיים וגם לא, יהודים מכל הסוגים, כמעט. המגוון נעצר בחרדים. בשנה האחרונה התמונה השתנתה.

לפני שבועיים עלו על הבמה הפתח תקוואית מתי ונעמה טוכפלד, זוג חב"דניקים מצחיקים, שהתעקשו על כך שהצופים והצופות במופע שלהם יופרדו. "חשוב לא ללכת לאיבוד בדרך... לשמור על העקרונות וללכת על הקווים", כתבה נעמה בפוסט ארוך שבו הסבירה למה הם כאלה. תמצית דבריה? ובכן, הם כאלה.

היצירה המבורכת של הציבור החרדי, שמתחילה להתמקצע ולצאת החוצה גם אל הציבור הדתי והחילוני, מביאה אלינו בשורות שאולי מרוב רצון להתמקצעות ולפריצת דרך, כבר שכחנו - לשמוח בשמירה על הקו ההלכתי, לקבל אותו כמובן מאליו ולצעוד קדימה יחד איתו. כמה קשה לנשים להופיע רק לנשים. הקהל מוגבל מראש, החשיפה בתקשורת תהיה חלקית ביותר ואפילו, כן, התדמית מגדירה אותך כ"אחת מאלה". וישיבה בהפרדה? ומופע שמרגישים שהוא רק עבודת ה'? קשה, כמעט בלתי אפשרי. והנה, מגיעה יצירה חדשה ומזדחלת אל במות המיינסטרים הציוני-דתי. כשמישהו מתייצב לימינך, קל לך יותר להיות האמצע. כשאתה מקבל תגבורת, אתה מרגיש חזק יותר. היצירה החרדית שעשויה לרענן לכולנו את ההומור והתובנות על החיים, יכולה לתת גם זריקת עידוד ליוצרים וליוצרות שהקו ההלכתי הוא נר לרגליהם.