בשבע מהדורה דיגיטלית

הטוקבקיסטים מגישים - ביקורת טלוויזיה

אופירה אסייג ואייל ברקוביץ' הם צמד טוקבקיסטים שמתנפלים על האורחים שלהם. אבל הטעות הגדולה היתה של ח"כ סמוטריץ' שבחר להגיע לאולפן

ניצן קידר , כ"ד בסיון תשע"ח

פרובוקטורים חסרי תקנה. 'אופירה וברקו'
פרובוקטורים חסרי תקנה. 'אופירה וברקו'
צילום: צילום מסך

יש תוכניות טלוויזיה שאפשר לחסוך מאיתנו. אלמלא חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' היה האורח, לא היה טעם להתייחס בכלל לתוכנית כמו 'אופירה וברקוביץ''. למה? ממגוון סיבות.

זו תוכנית שההתלהמות היא לחם חוקה, שהמגישים בה רוצים בעיקר לשמוע את עצמם ואת השנינויות או ההתבטאויות מבית היוצר שלהם, ובעיקר יש תחושה שאין מרואיין שהתוכנית הזאת לא באה להשפיל. תוסיפו לכך את העובדה שכל זה משודר בסמיכות לכניסת השבת, ותקבלו מתכון לתוכנית נמוכה שהציבור יכול לוותר עליה בקלות.

אודה ולא אבוש, עד השבוע לא טרחתי לצפות בתוכנית של הצמד הצעקני, וגם את הריאיון, אם אפשר לקרוא לו כך, עם חבר הכנסת סמוטריץ' ראיתי רק בשידור חוזר. ראיתי ותהיתי: איך תוכנית מהסוג הזה יכולה לעלות לשידור?

כבר בדקה הראשונה קרע אייל ברקוביץ' את הדפים שחבר הכנסת הביא איתו מהבית, והיו מונחים סגורים לצידו. סמוטריץ' כבר ביקר בתוכניות שאהדת הימין היא לא הצד החזק שלהן, אבל שם התייחסו אליו בכבוד מינימלי. בתוכנית של אופירה אסייג ואייל ברקוביץ' אין שום כבוד למרואיין. נדמה שגם אם ראש הממשלה היה מגיע לזירת ההיאבקות הזאת, השניים היו מתנפלים עליו – עד שהייתם מתקשים להבין האם מדובר בתוכנית ראיונות או בטוקבקיסטים היסטריים, שבהחלטת איוולת קיבלו את האפשרות להביא את מושא הטוקבק שלהם לאולפן ולירות בו חיצי רעל.

22 דקות ועוד 22 שניות נמשך הריאיון עם סמוטריץ'. הכותרת שרצה על המסך לאורך כל הריאיון הייתה "ח"כ סמוטריץ' לא ממלכתי". התחלה נהדרת. במשך 22 דקות השניים פשוט רבו איתו, נתנו לו בקושי להוציא מילה אחת למרות התעקשותו לענות, כינו אותו בשלל כינויים והאשימו אותו במגוון רחב של האשמות.

אגב, הייתי תולה את הכול בעובדה שהשניים הם פרובוקטורים חסרי תקנה, אלא שהפלא ופלא, מיד אחרי שיצא סמוטריץ' נכנסה לאולפן ח"כ תמר זנדברג. היא קיבלה קצת פחות מ‑10 דקות, אבל אף אחד לא צעק עליה. הוויכוחים היו הרבה פחות מתלהמים וזנדברג הצליחה בחצי מהזמן של סמוטריץ' לדבר הרבה יותר ולהעביר הרבה יותר לקהל. גם בריאיון הזה אופירה וברקוביץ' רצו בעיקר לשמוע את עצמם, אבל לזנדברג הם עשו הנחות.

זה לא בכי או נהי של "מסכני הימין". מדוע? כי הטעות הבסיסית של סמוטריץ' הייתה להיכנס בכלל לאולפן הזה. יש אנשים שגורסים שכל במה היא מקום ראוי להשמיע את טענותיך. ובכן, לא כל במה. אני מניח שסמוטריץ' או מי מטעמו עשו תחקיר קל לפני שהחליטו על השתתפות בתוכנית. צפייה בכמה מן התוכניות באקראי מלמדת בדיוק מה צפוי למרואיין שנכנס לאולפן, בוודאי אם הוא לא בצד הנכון של המפה. הצגה נלעגת, ירידה לרמות הכי נמוכות תוך דקות וניסיון לגעת במקומות רדודים מים המלח.

סמוטריץ' ידע כנראה לאן הוא נכנס, וזה היה מיותר. קהל המצביעים שלו יעריך אותו יותר אם לא יגיע לתוכניות מעין אלה. מדובר בח"כ רהוט שיודע את מלאכתו, ובמגרש הוגן (ולצורך כך, גם ריאיון בשילוב של רצינות וליצנות אצל ליאור שליין היה הוגן למדי בעבר) יודע להעביר את המסר למי שרק רוצה לשמוע. הפעם הוא שגה. כי אצל אופירה וברקו רק אם ממש, אבל ממש, מצאת חן בעיניהם, יש סיכוי שתצליח להתחמק מביב השופכין. סמוטריץ' לא נמצא במקום הזה. רגע לפני שבת, סביר להניח שגם רוב תומכיו לא נמצאים שם. בעיניי הריאיון הזה נתפס בעיקר כגול עצמי, ולא כניצחון או אפילו תיקו.