הרב לאו לשרים: עצרו את העבודות בכותל

הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, דורש משרי הממשלה שלא לאפשר את קידום פרויקט העבודות בדרום הכותל.

חיים לב , כ"ד בסיון תשע"ח

הרב דוד לאו
הרב דוד לאו
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

עבודות בכותל הדרומי? רק באישור וועדת שרים מיוחדת: הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, דורש משרי הממשלה שלא לאפשר את קידום פרויקט העבודות בדרום הכותל, בתחום הגן הארכיאולוגי דוידסון.

במכתב ששיגר הרב רפאל פרנק, עוזר הרב הראשי, אל חברי וועדת השרים, הוא כותב כי "הכותל המערבי של הר הבית קדוש לכל אורכו ומוקדש כולו לתכלית דתית. קדושתו נמשכת, ללא הפסק, מחלקו הצפוני, החבוי בין בתי הרובע המוסלמי ועד לפינתו הדרומית-מערבית של הר הבית. זו ההלכה וכך קבעה הרבנות הראשית לישראל לדורותיה".

לדבריו, העבודות במקום לא יכולות להתקיים על פי חוק העתיקות ללא אישור וועדת השרים המיוחדת. "על פי הוראות חוק העתיקות, ביצוע פעולות שונות (לרבות בניה, שינוי וכיו"ב) באתר עתיקות שהוא גם מקום קדוש "המשמש לצורך דתי או מוקדש לתכלית דתית" (סעיף 29(ג) לחוק), טעון אישור ועדת שרים.

"כל עוד לא התכנסה הוועדה, לא קיימה דיונים וממילא לא אישרה את העבודות, כל פעולה לקידום הפרויקט בדרום הכותל - אסורה", נכתב.

"על כן, בשם הרבנות הראשית לישראל ובשם הרבנים הראשיים, ובהתאם להוראות החוק מתבקשים השרים לכנס את ועדת השרים בדחיפות ולזמן אליה את הרבנים הראשיים ובינתיים לפעול לעצירת ביצוע ההסכם מול רשות העתיקות בנוגע לפרויקט בדרום הכותל עד להחלטת הוועדה".