שבוע הספר: קשר לאחד של חיים באר

הסופר הירושלמי חיים באר, אורג  בספר החדש, ממסעותיו בעיר, כשהם מתובלים בריח ירושלמי,  בסיוריו בבתים ובפגישותיו עם אנשים.

קובי פינקלר , כ"ד בסיון תשע"ח

קשר לאחד
קשר לאחד
צילום: יחצ עם עובד

קשר לאחד
עם עובד
הסופר הירושלמי חיים באר, אורג  בספר ממסעותיו בעיר, כשהם מתובלים בריח ירושלמי.

סיפורי ירושלים תמיד מעניינים. קחו כל פינה וכל אירוע ותחברו אותו לירושלים ומיד יוצא לכם נזיד אחר.

תבשיל שונה מזה שהיה יוצא אילו היית מספר את אותו סיפור בדיוק על מחוז אחר, על עיירה שכנה או אפילו על מקום מקודש שהוא מחוץ לירושלים.

כי כפי שידוע לכולנו יש קסם בעיר הזו. לילך בין בתיה, חצרותיה , עיתוניה( כן היו כאלו גם לירושלים) זו כבר סיבה טובה. לפרסם ולכתוב עליה אח"כ זו כבר סיבה מצויינת.

וכך, יוצר לו הסופר הירושלמי חיים באר, אורג מכל אלו הדברים, ממסעותיו בעיר הזו, כשהם מתובלים בריח ירושלמי, בסיוריו בבתים ובפגישותיו עם אנשים. קשר לאחד מחבר בין כל הדברים.

פעם יכולה להיות זו מערכת עיתון "האחדות" שכדי להגיע אליה אתה עובר ברחוב אבן ישראל, נפגש עם יעקב יהושע, שומע על פריטת הגיטרה ומגיע למערכת האחדות. רק לקרוא את תיאורי העורכים אתה יכול לבנות עולם שלם.

בקצה האחר של ירושלים, מוליך אותנו באר לגשר הסינימטק , לגדר הסמוכה ולנוסח ברכת כהנים. גם זו ירושלים.

או בדוגמא אחרת ומרתקת של מנהל בית החולים היקֶה שדרש מעובדיו למלא את כל הטפסים בכתב רש״י ואלו רק מקצת הדמויות שבאר בכישרונו הרב, מעלה מנבכי ההיסטוריה של ירושלים ומדובב את סיפוריהם המרתקים. לצד זאת פרקים פחות מוּכּרים בחיי אישים ידועים, שגורלם נקשר בגורל העיר, בהם אליעזר בן יהודה, י״ח ברנר ובני חבורת ״האחדוּת״ (רחל ינאית בן צבי, יצחק בן צבי, דוד בן גוריון ועוד).

כך נוצרת תמונה ייחודית ומפתיעה של ירושלים, מתקופת ״היישוב הישן״ ועד זמננו, בדרך המשלבת את כישרון הסיפור של בן העיר עם יכולת מחקרית מרשימה המובילה לתגליות מעוררות השתאות ולבחינה מעמיקה של מהות העיר, על שלל ניגודיה, בגשמיותה וברוחניותה.

בַּספר כונסו לראשונה רשימות ומאמרים שחיים באר פרסם במשך למעלה מיובל שנים, לצד רשימות חדשות.

456 עמודים מלאי ירושלים וכמו שמתואר בעמוד האחרון בכתובת שנמצאה מתוך מכתב שנשלח בשנת 1943 "ירושלים, עיר בלתי נשלטת". הוצאת עם עובד.