מתיחות בין וושינגטון לוורשה

המועמדת של טראמפ לשגרירה בורשה, ייחסה את עליית האנטישמיות בפולין ל"חוק הפולני" וגררה ביקורת חריפה מצד בכירי הממשל בפולין.

ניסן צור , כ"ה בסיון תשע"ח

העיר ורשה
העיר ורשה
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מחלוקת דיפלומטית בין ארה"ב ופולין סביב "חוק השואה".

השגרירה האמריקאית החדשה ג'ורג'ט מוסבאכר המיועדת לורשה, העבירה ביקורת חריפה על עליית האנטישמיות בפולין בחודשים האחרונים וייחסה אותה ל"חוק הפולני" האוסר את השימוש במונח "מחנות ההשמדה הפולניים" או שיוך של פולין לפשעים שבוצעו על ידי הרייך השלישי.

החוק נמצא כעת בבחינת בית המשפט לחוקה בפולין, אבל ההתבטאות של השגרירה המיועדת עוררה זעם בקרב ראשי השלטון בפולין ועוררה מתיחות דיפלומטית בין שתי המדינות עוד לפני כניסתה של מוסבאכר לתפקיד.

כאשר נשאלה במהלך שימוע בפני ועדת הסנאט ליחסים בינלאומיים "האם היא מודעת למה שמתרחש עם האנטישמיות המתגברת במזרח אירופה" אמרה מוסבאכר כי "האנטישמיות באזור התעוררה, למרבה הצער, בעקבות "חוק השואה" שפולין העבירה לאחרונה. אנו לא יכולים לסבול שום סוג של קנאות או שנאה כזו, זה חיוני לערכים שלנו. אני אעבוד עם פולין על מנת לוודא שלפני שהם מעבירים כל חוק חדש, שהוא לא מסית לקנאות או שנאה. חוסר סובלנות אינו מתקבל בשום צורה", אמרה מוסבאכר.

בתגובה לדברים תקף סגן שר החוץ של פולין, בראוש צ'יחוצקי, את דבריה של השגרירה המיועדת. "פולין אינה מקבלת את האשמתה של מוסבאכר כי האנטישמיות במזרח אירופה נובעת מההחלטות של ממשלת פולין".

גם בכירים אחרים בממשלת בורשה תקפו את הצהרתה של מוסבאכר וטענו כי על מחלקת המדינה האמריקאית להגיב לדבריה של השגרירה המיועדת.