צניחה באנטישמיות בהונגריה

למרות החששות מהתגברות האנטישמיות, נרשמו בשנת 2017 בהונגריה 37 תקריות אנטישמיות לעומת 48 בשנה לפני כן.

ניסן צור , כ"ו בסיון תשע"ח

בניין הממשלה בהונגריה
בניין הממשלה בהונגריה
צילום: אייסטוק

הוועדה שהקימה הקהילה היהודית בהונגריה על מנת לעקוב אחר מספר התקריות האנטישמיות במדינה פירסמה דו"ח שנתי וממנו עלולה כי בשנת 2017 נרשמו 37 תקריות על רקע אנטישמי במדינה.

מדובר בירידה של 23 אחוזים לעומת 48 מקרי אנטישמיות שתועדו בשנת 2016.

גם בפולין נרשמה ירידה משמעותית במספר התקריות האנטישמיות. התובעת הכללית אגתה גורסקה מסרה כי מספר התקריות האנטישמיות ירד בשנת 2017 בשיעור של 40 אחוזים ועמד על 112 תקריות. בשנת 2016 נרשמו 160 תקריות אנטישמיות בפולין, ובשנת 2015 208 תקריות.

גם מדינת בוואריה דיווחה על ירידה במספר התקריות האנטישמיות בשנה החולפת. בשנת 2017 נרשמו 148 תקריות על רקע אנטישמי, ירידה של 22 אחוזים לעומת שנת 2016.

ממשלת הונגריה עמדה בפני ביקורת חריפה מצד גורמים יהודיים בטענה כי הקמפיין הפומבי שניהלה נגד המיליארדר היהודי ממוצא הונגרי ג'ורג' סורוס, בטענה כי הוא תומך בכניסת מהגרים לאירופה ומסייע לכך כלכלית, גררה גל של אנטישמיות כלפי יהודים. בקהילה היהודית דחו את הטענה. "הקמפיין נגד סורוס לא הוביל לעלייה ניכרת בתקריות האנטישמיות" אמר קלמן סלאי, מזכ"ל הוועדה שהקימה הקהילה היהודית לניטור האנטישמיות במדינה, לסוכנות הידיעות JTA.

גם בפולין מסר אנדז'יי פאבלושק, מזכירו של ראש הממשלה מתאוש מורבייצקי, כי "נתונים רשמיים, הן מבית והן מסוכנויות האיחוד האירופי, אינן מאשרות את התזה בדבר התגברות ההתקפות האנטישמיות בפולין כפי שהופץ על ידי כמה מעגלים".