ציון דרך: גבורת יד מרדכי

70 שנה לקרב ההיסטורי בקיבוץ יד מרדכי. באתר שחזור חוויתי של הקרב לצד המוזיאון "משואה לתקומה".

קובי פינקלר , כ"ז בסיון תשע"ח

אתר השיחזור
אתר השיחזור
צילום: קובי פינקלר

זה התרחש בדיוק השבוע לפני 70 שנה. קיבוץ יד מרדכי, היווה מטרה אסטרטגית חשובה בתכניות הצבא המצרי להתקדם מעזה לתל אביב.

המצרים העריכו שישתלטו על הקיבוץ תוך שלוש שעות. חברי הקיבוץ, אשר הפכו בין לילה מעובדי אדמה ופועלי תעשייה, ללוחמים בעל כורחם הצליחו לשרוד בגבורה ובאומץ לב ולהדוף בגופם את הצבא המצרי.

לוחמי הקיבוץ היו מעטים ובעלי מצבורי נשק מוגבלים ודלים לעומת האוגדה המצרית שתקפה מנגד. בזכות גבורתם של הלוחמים שמנו כ- 150 חברי קיבוץ ולוחמי פלמ"ח, הלחימה נמשכה שישה ימים במהלכם הצליחו לעצור את המצרים ולעכב את התקדמותם צפונה. הקרב הארוך שיבש את התכניות של המצרים וקנה זמן יקר לצה"ל לאגור נשק ולסדר את קווי ההגנה.

העמידה העיקשת של הלוחמים למול האוגדה המצרית הפך לסמל לכוחם ולנחישותם של הלוחמים היהודים.

יד מרדכי

(סיפורו המלא של הקרב מתואר בצורה מרתקת בספר "השמש לא עמד דום").

מבצע תינוק

שעות בודדות לפני שהחל הקרב, בליל ה- 19 למאי 1948, הגיעו לקיבוץ לוחמי "חיות הנגב" של הפלמ"ח בפיקודו של גרשון דובנבוים ('דבמבם'), בשלושה משורייני פרפר ובאוטובוס משוריין כדי לפנות את ילדי הקיבוץ למקום מבטחים. בנסיעה מסוכנת במשך כל הלילה, בין כפרים עוינים, הובילו לוחמי הפלמ"ח הצעירים, 100 ילדים ותינוקות ו-35 נשים המצטופפים במשוריינים, לעבר קיבוץ גברעם וממנו מזרחה לקיבוץ רוחמה.

סגירת מעגל

וישנה גם סגירת מעגל של הנופלים במקום. בשבוע שעבר אותרה לאחר חקירה מאומצת של ענף לאיתור הנעדרים במחלקת הנפגעים של צה"ל , ליבקה שפר הי"ד שנהרגה בקרבות ביד מרדכי .


שפר ז"ל שנולדה בפולין בשנת 1914, הייתה מבין מגיני יד מרדכי במלחמת העצמאות. במהלך הפגזות והסתערות מצרית על המשק, שירתה כמקשרת בין העמדות השונות.

שפר נהרגה מהפגזה מצרית במהלך חילוץ פצוע, יחד עם חבר הקיבוץ טוראי יצחק רובינשטיין הי''ד.

שפר הי"ד, חללת צה"ל היחידה שמקום קבורתה לא נודע, נפלה במהלך קרבות ההגנה על קיבוצה, בלילה שבין ה- 23 ל-24 במאי 1948, ימים ספורים לאחר ההכרזה על הקמת המדינה.

אין ציון דרך חשוב מלשמוע במקום על תולדות הקרב, לרוץ בתעלות ההגנה והקשר, לטפס על טנקים, לעלות לגבעת הפסל של מרדכי אנילביץ ולצפות על האזור.

ואי אפשר בלי החיבור המיוחד הזה של יד מרדכי לזכרו של גיבור מרד גטו ורשה מרדכי אנילביץ.

במוזיאון הסמוך לאתר הקרב "משואה לתקומה" סיפורו של העם היהודי באירופה טרם למלחמת העולם השניה, מלחמת העולם והחיים בגטו, מרד גטו וורשה ותקומת העם היהודי וכל זאת בעזרת תצוגות חדשניות של הגטו ובונקר המורדים ברחוב מילא 18. לפרטים נוספים 08-6720559