תלונה: שוטרים צילמו קטינים בעירום

עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו הגיש תלונה כנגד שני שוטרי מג"ב שצילמו קטינים במשך דקות ארוכות בזמן שטבלו בעירום במעיין סמוך ליצהר.

אורלי הררי , כ"ז בסיון תשע"ח

המעיין סמוך ליצהר
המעיין סמוך ליצהר
צילום: עוצמת יהודית

תלונה חמורה הוגשה כנגד שני שוטרי מג"ב שנטען שצילמו בסוף השבוע מספר קטינים אשר טבלו בעירום במעיין סמוך ליצהר.

בתלונה תאר עו"ד יאדו מארגון חוננו את השתלשלות האירוע "המתלונן הינו בן כ- 12 שנים ובמועד האירוע היה עם שני חברים שהינם בני 13 שנים. ביום 6-7-18 ירד המתלונן עם שני חבריו האמורים מהישוב יצהר לטבול במעיין-מקווה שנמצא למרגלות גבעה במקום. ג'יפ מג"ב שעמד כחמישים מטרים מאחורי הילדים צפר לילדים ולאחר מכן החלו הילדים לרוץ למעיין. הילדים טבלו במעיין בעירום מלא כנהוג לפי הלכות טבילה, ובו בזמן הגיעו 2 שוטרי מג"ב והחלו לצלם את הילדים בטלפונים האישיים שלהם." נכתב בתלונה.

עוד ציין יאדו כי למרות בקשות הילדים מהשוטרים לחדול, המשיכו השוטרים לצלמם במשך דקות ארוכות "בתגובה, הילדים יצאו למקום מוצל בו נוהגים הטובלים להתפשט ולהתלבש בצנעה, אך השוטרים המשיכו לצלם את הילדים. הילדים ביקשו מהשוטרים להפסיק על מנת שיוכלו להתלבש. השוטרים ניאותו לאפשר לילדים פרק זמן קצר להתארגנות ויצאו מהמקום, אולם חזרו כעבור שניות ספורות ושבו לצלם את הילדים בטרם הספיקו להתלבש.

הילדים הסתתרו מאחורי מגבותיהם, וחזרו וביקשו מהשוטרים לא לצלמם. בשלב מסוים אחד השוטרים הלך לרכב המשטרתי כדי להביא מצלמה גדולה יותר. בנוסף לנ"ל, החלו השוטרים לתחקר את אחד הילדים על מצב כלבו ותעודותיו הנדרשות, ולאיים עליו כי יקראו ליחידת כלבנים שתחרים את הכלב", תואר בתלונה.

"ירדנו למעיין למקווה. נכנסנו למקווה, היינו באמצע לטבול ערומים. התחילו לצלם אותנו ערומים. אמרנו להם תצאו, עוד מעט תצלמו אותנו, אנחנו נתלבש. הם אמרו טוב, עוד דקה, אפילו פחות. הלכו, היינו בחוץ, היינו באמצע להתנגב, הם עוד פעם באו. ראינו אותם מצלמים. צילמו בטלפון פרטי שלהם, ועוד איזה טלפון עם מצלמה גדולה כזאת... הרבה זמן, היינו בתוך המעיין איזה 3 דקות", תיאר הקטין.

עו"ד יאדו מסר "מדובר באירוע חמור. לצערי זה לא אירוע שעומד בפני עצמו, זה נראה יותר כתולדה של יחסי עוינות בין המשטרה לתושבים. דווקא בשעה זו שיש שיטור אינטנסיבי ביצהר, השוטרים חייבים לדעת את הגבולות שלהם. אם אין הצדקה ברורה, לא פוגעים באזרחים. השוטרים צריכים לתת את הדין על המעשים החמורים, אך גם הציבור כולו ובפרט רשויות הביטחון צריכים לתת את הדעת, מה גורם לכך ששני שוטרים סבורים שבמסגרת מילוי תפקידם ביצהר הם צריכים לצלם קטינים עירומים במקווה" הוסיף.

ממג"ב נמסר בתגובה: "הלוחמים שהיו במקום ביקשו לברר את זהותם של הצעירים לצורכי בדיקה פנימית לאחר שאלה לא שעו להוראותיהם בדרכם למעיין. מטבע הדברים לא נוכל להתייחס לטענות שעה שאלו נבדקות ע"י הגורמים המוסמכים".