רגע לפני פיצוץ אוכלוסין

מה עושה מדינת ישראל על מנת לטפל בצפיפות הבלתי נסבלת בקרב הציבור הדתי- לאומי?

בשיתוף 'ארבל שטראוס' , כ"ז בסיון תשע"ח

מבנה נייד
מבנה נייד
istock

צפיפות האוכלוסין במדינת ישראל עומדת על 395 אנשים לקמ"ר והיא עומדת במקום ה-34 בצפיפותה בעולם.

אם לוקחים בחשבון שמרבית משטח המדינה הוא מדברי ואינו מיושב כלל מבינים שהצפיפות בפועל אף גבוהה מכך. התשתיות במדינה אם למגורים או למבני ציבור אינן מותאמות לכמות האוכלוסייה שהולכת וגדלה והתוצאה היא שאנחנו חיים בסביבה שהיא מבין הצפופות ביותר בעולם המערבי. מה שבא לידי ביטוי גם במרחב האישי וגם בציבורי.

עפ"י נתוני הOECD- כמות הילדים הממוצעת בישראל בכל כיתה עומד על 26.8 תלמידים בכיתה לעומת 21.1 בממוצע במדינות המערב. מדינת ישראל החליטה לפני כשלוש שנים על מתווה של צמצום מספר הילדים בכל כיתה ואכן נראה כי קיים שיפור מסוים, אך הממוצע עדיין גבוה בהשוואה למדינות המערב.

בקרב הציבור הדתי גידול האוכלוסייה מורגש אף יותר. עפ"י נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בערב יום העצמאות ה70 למדינת ישראל, שיעורי הילודה במדינת ישראל בקרב האוכלוסייה הדתית לאומית עומד על 4.3 ילדים בממוצע למשפחה. את המשמעויות של נתון זה מרגישות המשפחות היטב בחיי היום יום שלהן:

רבקה מאלון מורה מספרת: "אנחנו חיים שמונה נפשות בדירת שלושה חדרים. התינוק בן חצי שנה ואחותו בת השנתיים ישנים יחד אתנו בחדר השינה. שתי הבנות הגדולות ישנות בחדר שינה הנוסף. בסופי שבוע שהגדולים חוזרים מהפנימיות הם ישנים על הספה בסלון. אנחנו מרוצים בסך הכל כי חשוב לנו להישאר בישוב, אבל הצפיפות גורמת ללא מעט חיכוכים בין הילדים."

כבר דובר רבות על מצוקת הדיור בארץ, אך בקרב הציבור הדתי לאומי המצוקה רבה אף יותר. ההכנסות פר משפחה דומות לממוצע בארץ, אך כמות ההוצאות למשק בית בציבור הדתי בכלל ועל הדיור בפרט- גבוהות יותר בשל ריבוי הנפשות. גם הרצון של אותן משפחות להישאר בישובים או בשכונות שדומות מבחינת הצביון הדתי-לאומי שלהן, מביא לצפיפות האוכלוסייה בקרב אותו אזור.

בשל כך ובשל הגידול המהיר באוכלוסייה. משקי בית פרטיים כמו גם מוסדות ציבור כמו בתי ספר וגנים פועלים בדרכים יצירתיות על מנת להוסיף ולהגדיל את המבנים הקיימים, ומהר. פתרון יצירתי וזול שכזה הוא הוספת מבנים ניידים ככיתת לימוד או כחדר נוסף בבית. לאחרונה רואים יותר ויותר מבנים וחדרים כאלו בישובים רבים בארץ.

חיים בהם השטח המוקצה לכל נפש הולך וקטן עשויים להפוך לסיוט ואף עלולים להביא לתוצאות הרות אסון, כמו הסיכון לתאונות שעלולות להיגרם כתוצאה ממרחב אישי מצומצם.

ילדנו זקוקים למרחבים בשביל לרוץ, לקפוץ ולשחק. בכך שלא נמצא להם המקום להוציא אנרגיה הם חווים לעיתים תדירות תסכולים שמורגשים גם בקרב ההורים. על המדינה להקצות שטחי התיישבות נוספים שמותאמים לציבור הדתי במהרה ולמנוע את סיר הלחץ המבעבע.

למידע על מבחר מבנים ניידים כנסו לאתר https://www.cabin-container.asclean.co.il/