שבוע הספר:
ספר חדש: שַמוֹת

הספר שַמוֹת מגולל את קורותיהם של בני משפחה אחת מ"היישוב הישן" בירושלים, בעצם ימי מלחמת העולם הראשונה, בארץ.

קובי פינקלר , כ"ז בסיון תשע"ח

שמות
שמות
צילום: דביר

שמות
דביר
קורותיהם של בני משפחה אחת מ"היישוב הישן" בירושלים, בעצם ימי מלחמת העולם הראשונה, בארץ.

איך מתאספים אשכנזים וספרדים יחדיו כדי להתגייס במשרד הגיוס? מתברר שמתאספים גם מתאספים ואפילו בשמחה ובאחדות דעים הולכים להתגייס למלחמה.

הימים הללו אירעו לפני כמאה שנה, במלחמת העולם הראשונה בירושלים.

ספר חדש, שנכתב לפני עשרות שנים ויצא לאור רק השנה, מגולל את סיפורה של ירושלים בימי המלחמה העולמית הראשונה בעולם המודרני. הסופר, אהרון ראובני (אחיו של נשיאה השני של המדינה יצחק בן צבי) שנולד בשלהי המאה ה-19 באוקראינה, מביא את סיפור האנשים בימים ההם כפי שהם ראו וחוו אותה.

סיפור האנשים, בדרכם כאמור ללשכת הגיוס המחבקת את בני העדה החלבית בירושלים של אותם הימים, בחתונה שבה היה רק קומץ קטן של אנשים ואשר התקיימה בביתו של אחד המכרים שהוא פקיד בנק (אחרת למי יש בית גדול דיו וגזוסטרה (מי מכיר מילים כאלו היום?) , סיפורט של "הנוטר" משכונת נחלת יהודה ועוד פכים קטנים של אנשי ירושלים.

כדרכו של עולם, לא כולם הולכים בתלם שאנו מצפים מבני היישוב הישן, אבל זהו יופיו של הספר והסיפור. להביא דברים גם כאשר הם אינם בדרכינו.

הספר, שַמוֹת מגולל את קורותיהם של בני משפחה אחת מ"היישוב הישן" בירושלים, בעצם ימי מלחמת העולם הראשונה, בארץ.

זהו רומן מלחמה מופתי פרי עטו של אהרן ראובני, שנתן זך כינה אותו "אחד המספרים המחוננים ביותר בספרות העברית החדשה". הוא אינו מתאר קרבות, אלא בוחן ביושר ובאומץ את תגובותיהם של בני אדם הנמחצים במכבש ההיסטוריה. ביניהם אישה צעירה, השורדת את המחסור הנורא בזכות קשריה עם זייפן מטבעות, סופר מוזר (בן דמותו של ראובני) ורעו, המתבוננים במוראות המלחמה כשני תיירים.

סופרים, בני דורנו אומרים על הספר שהוא היצירה הדרמטית והמשובחת ביותר שנכתבה על החיים בארץ בתקופת מלחמת העולם הראשונה. את הספר חותמת אחרית דבר מאירת עיניים שכתבה ד"ר חנה הרציג.

הוצאת דביר. לקרוא מתוך הכרת התקופה את ירושלים ואת אנשי הישוב הישן מזוית אחרת.