שוטר אלים נשלח למאסר

שוטר תנועה מאזור המרכז נשלח לחמישה חודשי מאסר בפועל בגין תקיפה בשני אירועים ושיבוש מהלכי משפט. הוא ישלם פיצוי למתלוננים נגדו.

ערוץ 7 , כ"ז בסיון תשע"ח

משטרת התנועה
משטרת התנועה
צילום: דוברות המשטרה

בית משפט השלום בתל אביב גזר על שוטר תנועה מאזור המרכז חמישה חודשי מאסר בפועל ופיצוי כספי למתלוננים, בגין תקיפה בשני אירועים ושיבוש מהלכי משפט.

המקרה הראשון אירע באוקטובר 2015 בשעות הערב, כאשר השוטר ניגש לרוכב אופנוע בהרצליה וביקש ממנו להזדהות. המתלונן הציג בפניו רישיון נהיגה, אך סרב לבקשתו לערוך עליו חיפוש גופני. השוטר בתגובה נגח בפניו של המתלונן, ולאחר שהמתלונן נסוג לאחור, הוסיף השוטר וריסס גז פלפל בפניו.

בית המשפט קבע כי מדובר בהתנהגות אלימה מצד איש מרות, האמון על אכיפת שלטון החוק, דמות האמורה לספק הגנה ובטחון לאזרח. במקום למלא תפקיד זה, פעל השוטר באלימות, תוך שימוש בתרסיס אשר נועד למקרים חריגים, וניצול בוטה של הסמכויות שהוקנו לו.

המשך המקרה, עבירת שיבוש מהלכי משפט בה הורשע השוטר, בוצעה בנסיבות המתקשרות באופן ישיר לעבירת התקיפה. בהכרעת הדין נקבע כי השוטר לא הסתפק בתקיפת המתלונן אלא אף עצר אותו והוביל אותו לתחנת משטרה ללא בסיס ממשי.

לאחר מכן ביקש להצדיק בדוח הפעולה שכתב את האלימות בה נקט כלפי המתלונן ומעצרו. אך גם בכך לא הסתפק: השוטר ניצל את פניית שותפתו למשמרת, שוטרת צעירה, על מנת שההנמקה הבדויה לכוח אותו הפעיל, תופיע גם בדוח הפעולה שלה.

באירוע נוסף, שהתרחש חמישה חודשים לאחר מכן, במסגרת משמרת, התפתח ויכוח בין המתלונן לשוטר, ובסופו הודיע השוטר למתלונן כי הוא עצור בגין תקיפה ואיומים. לאחר מעצרו, הוכנס המתלונן לניידת, כשהוא כבול. בעת שישב בספסל האחורי בניידת, נטל השוטר ארגז שהיה בניידת, וחבט באמצעותו בחוזקה בראשו של המתלונן ואף ריסס את המתלונן באמצעות גז פלפל.

בעניין זה קבע בית המשפט כי "קשה להצדיק את מעשי הנאשם או להמעיט בחומרתם, בשל העובדה שהמתלונן קילל אותו או ירק לעברו. מדובר באירועים בהם נתקלים שוטרים במהלך חיכוך עם אזרחים, הדורשים איפוק רב מצד השוטרים, ובמיוחד כאשר האזרח אזוק, חסר אונים, בתוך ניידת משטרה".