'הם הורסים 15 בתים. נבנה 400'

ראש מועצת גוש עציון נערך להרס הצפוי מחר של 15 בתי 'נתיב האבות' בהוראת בג"ץ: אין לכך שום צידוק חוקי או מוסרי. נהיה שם כדי למחות.

שמעון כהן , כ"ח בסיון תשע"ח

פורקים ציוד באתר השכונה החדש. נתיב האבות
פורקים ציוד באתר השכונה החדש. נתיב האבות
צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

מחר (שלישי) צפויים להגיע כוחות משטרה ומג"ב לשכונת 'נתיב האבות' שבגוש עציון ולפתוח בהליך פינויים והריסתם של 15 הבתים על פי הנחיית בג"ץ.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם ראש מועצת גוש עציון, שלמה נאמן, על היום הקשה הצפוי, על העצרת הצפויה היום במקום ועל התקופה שקדמה ליום זה.

על ההיערכות לקראת האירוע אומר נאמן: "אירוע קשה מאוד, אירוע שנהוג לומר שאין לו סיבה לבד מפסק דין הזוי של בית המשפט העליון, אבל אני חושב שיש לו סיבה והיא מאבק שליטה של בג"ץ שהחליט שהוא לא נותן לממשלה לשלוט ולכנסת לחוקק, אלא הוא זה שיקבע איך תתנהל המדינה. כך קורה שבית שעומד על מקומו 25 שנה ויש לו נגיעה של שישים סנטימטרים באיזו פינה לאדמה שאין אף אחד שטוען בעלות עליה, בית כזה עומד להיהרס מחר. כך המדינה מתנהלת וזה קשה נפשית לדעת שכך המדינה מתנהלת. קשה עוד יותר לראות שחברים שבנו את בתיהם במיטב כוחם וגידלו בהם את ילדיהם וצריכים לראות את מפעל חייהם נהרס מול עיניהם".

על מה שצפוי להתרחש עם הגעת הכוחות לשטח, אומר נאמן: "אנחנו באים להשמיע את קולנו. בקרב בין האזרחים לכוחות הביטחון אין מנצחים ולכן אנחנו לא מנהלים את הקרב הזה. אנחנו משמיעים את הקול שלנו כדי שהעם יידע וכדי שהתוקפים משמאל ידעו שהאדמה הזו שלנו ונהיה בה לנצח. ננהל את המחאה שלנו. נתכנס לעצרת רבת משתתפים. מחר נתפלל שחרית במקום ונראה בצער רב את מלאכת הפינוי ובמקביל נחנוך את השכונה החדשה שבחסות השמאל ממשלת ישראל דאגה להקמתה עבור התושבים. ניכנס לשכונה הזו כבר מחר בערב".

עוד נשאל נאמן אם להערכתו כל אחד מהגורמים הרלוונטיים עשה את כל שביכולתו כדי למנוע מאיתנו את ההגעה ליום הקשה הזה, או שמא למפרע ניתן לומר שבפרט מסוים נכון וניתן היה לנהוג אחרת.

"אני בטוח שכמו בכל מלאכה ציבורית, מי שעשה את מלאכתו יאמר שעשה את הכול ומי שמתבונן מהצד יאמר שניתן היה לעשות יותר. אני לא מרגיש שניתן היה לעשות יותר, אבל מבחינה מערכתית הממשלה חייבת לעשות יותר כדי לקבוע סדרי ממשל בישראל. זו אותה פסקת ההתגברות, אותם חוקים שצריכים לעבור ומעל הכול דרושה החלת הריבונות שהייתה מונעת הרס. אין חוק בעולם שאומר שצריך להרוס את הבתים הללו. אלו בתים שנהרסים כי אין חוק ולכן אני אומר שמכיוון שאין חוק ביו"ש ומה ששולט כאן זה תקדימים של משפט תורכי ירדני ובריטי, באנרכיה החוקתית הזו בג"ץ תופס את שלטונו ומבצע את זממו בעידוד ארגוני השמאל הקיצוני".

"צריך לתקן את הדבר הזה. לקבוע מי שולט כאן ולגבי יהודה ושומרון על הממשלה לקבל החלטה שהחוק הישראלי חל כאן והחוקים הישראלית יתנהלו כאן וכך לא נהיה עדים למה שעלול להתרחש".

מאחר והוא מטיל את כל כובד האחריות לפתחו של בג"ץ נשאל שלמה נאמן אם הוא סבור שלנוכח המציאות שבה אין ריבונות ביו"ש, קיימת הסתמכות על תקדימים עותומאניים ומנגד יש עתירות שמאל, אולי במציאות שכזו אין לשופטי בג"ץ ברירה אלא להורות על הריסה. נאמן אינו מקבל את העמדה הזו בהתייחס למקרה זה של 'נתיב האבות':

"בפסקי דין אחרים עוד ניתן היה לטעון שזה החוק ולא נותרה ברירה. בנתיב האבות גם פרקליטות המדינה התייצבה ואמרה שאין שום עילה חוקית להרס הבתים הללו. מדובר ביועץ המשפטי לממשלה ואנשי המשפט הבכירים ביותר. נתיב האבות היא נייר הלקמוס שמוכיח שלא מדובר בשמירת החוק, אלא בשימוש בכלים משפטים כדי להנחיל אידאולוגיה שמאלנית שלפיה אין לנו מקום ביהודה ושומרון, ותפקידנו לומר מנגד שלא רק שיש לנו מקום ביו"ש אלא שאנחנו הריבון היחיד ביהודה ושומרון, ושבעזרת פסקי דין שלכם נוכיח שהריבונות הישראלית היא התשובה היחידה והנכונה שצריכה להיות כאן".

באשר לעתיד ולמהלכים השלטוניים למניעת מקרים נוספים של הרס, אומר נאמן: "כפי שאני רואה, התנהלות שרת השפטים מלמדת שהיא עושה כל מאמץ וכיום יש כחמש מאות עתירות של השמאל כדי לפגוע בהתיישבות וכמעט אף אחת מהן לא עוברות כתפיסת הפרקליטות שהשתנתה. ניכרות בכך תוצאות עבודתה של שרת המשפטים איילת שקד, אבל לא ניתן להבטיח בכך את העתיד כי לשלטון יש נטייה להתחלף במדינה דמוקרטית, ולכן צריך להבטיח מהלכים ארוכי טווח".

"נראה שפסקי דין הזויים כמו במקרה נתיב האבות עברו מהעולם ולא יוכלו להשתלט על חיינו, אבל תמיד יכול להיות מצב שבו ערבי כלשהו יביא איזה נייר ונמצא את עצמנו במצב שבו שכונות שלמות וישובים שלמים לא יעמדו על פי אותם פסקי דין. לכן ברמת הכלים המשפטיים נעשים כל המאמצים כדי שפסקי דין כאלה לא יישנו, אבל במערכה הממלכתית נדרש טיפול שורש".

על אופיה של המחאה ביום ההרס הצפוי להיות מחר אומר נאמן: "לא פגשתי אף איש צבא בדרגה כלשהי שמבין את פסק הדין הזה ושמבין איך הוא עצמו התגלגל לביצוע המעשה ההזוי הזה שעומד להיות מחר. לכן בפנינו שתי אפשרויות: להילחם בחירוף נפש כדי להגן על הבית. אני לא חושב שמישהו חושב שזו אפשרות, שמישהו חושב שהוא ינצח את צה"ל וישאיר את הבית על תילו. זה לא עומד על הפרק. המגמה שלנו היא לא לשתף פעולה, להבהיר את עמדתנו שאין למעשה שום אחיזה במשפט או במוסר, ולכן נשמיע את קולנו, ולשם כך אין צורך במעשים קיצוניים. זו המשימה, לומר לעם ישראל מה חושבים על המעשה ולהתגייס למנוע מעשים כאלה בעתיד".

לצד המחאה מדגיש נאמן את הפן החיובי של כל הפרשה: "ממשלת ישראל קיבלה החלטה על תב"ע ל-350 יחידות דיור, שזה דבר חשוב מאוד ואנחנו רוצים שההבטחה הזו תתקיים. לכן בהתכנסות שלנו היום אנחנו גם מוחים וכועסים ובוכים, אבל יותר מהכול גם מבקשים לוודא שהניצחון יהיה שלנו, של אוהבי הארץ הזו. נאמר להם, הרסתם 15 בתים ואנחנו נבנה 400 יחידות דיור והילדים שלנו יגדלו כאן ואתם תהנו מכותרות ב'הארץ', וגם זה לא לאורך זמן רב".