עבירות תעבורה: מתי לקחת עורך דין?

על מנת לענות על שאלה זו, יש להבחין בין עבירות שהן בבחינת ברירת משפט לעבירות תעבורה חמורות בגינן מקבלים הזמנה לדין.

, כ"ט בסיון תשע"ח

תעבורה
תעבורה
צילום: יח"צ

עבירות ברירת משפט - מדובר בעבירות תעבורה טכניות קלות יחסית, כגון: אי חגורת חגורת בטיחות, אי ציות לתמרורים, נהיגה במהירות גבוהה שאינה מסכנת חיים, נהיגה ללא רישיון או ביטוח לתקופה קצרה, עבירות חניה ועוד ועוד.

בעבירות אלה, יקבל הנהג הודעת תשלום קנס והוא ייבחר אם לשלם את הקנס ולספוג את הקנס והנקודות המתלוות אליו או להגיש בקשה להישפט בפני בית המשפט לתעבורה.

עבירות הזמנה לדין – מדובר בעבירות מסכנות חיים.

כל הרשעה בעבירה תעבורתית, לרבות תשלום ברירת משפט, תירשם במרשם התעבורתי אותו מנהלת משטרת ישראל ויתלווה אליה רישום נקודות במשרד הרישוי אשר עלול להוביל את הנהג לביצוע קורס נהיגה מונעת.

בתי המשפט לתעבורה

מספר עבירות התעבורה הנדונות בישראל הולך ועולה ובתי המשפט עסוקים בשפיטת מאות נהגים בכל יום.

באופן ישיר, העומס על בתי המשפט לתעבורה הינו רב. לעיתים, לשופט אחד יש יותר מ – 30 דיונים ביום כאשר מרבית העבירות הנדונות בבתי המשפט הינן עבירות תעבורתיות – פליליות מסכנות חיים.

מדובר בעבירות שימוש בטלפון בזמן נהיגה, נהיגה במהירות גבוהה מסכנת חיים, תאונות דרכים בהן נחבל אדם, תאונות דרכים קטלניות, עבירות נהיגה בשכרות או נהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים, פגע וברח ועוד.

בתי המשפט מטילים עונשים חמורים הנעים בין פסילה על תנאי, פסילה בפועל, קנסות, מאסר על תנאי, ועד לעונשי מאסר בפועל בעבירות החמורות.

אם כן, מתי אתם צריכים לפנות לייצוג של עורך דין לענייני תעבורה

עבירות נהיגה בשכרות

נהג שבבדיקת אלכוהול נמצא בגופו 290 מיקרוגרם אלכוהול או 50 מיליגרם בדם או בשתן (או יותר) – יזומן למשפט ורישיון הנהיגה שלו יהיה בסכנה לתקופה ארוכה מאוד.

נהגים מיוחדים (נהג חדש, נהג צעיר – עד גיל 24, נהג רכב מסחרי, נהג רכב ציבורי) שייתפסו כשבגופם 50 מיקרוגרם בנשיפה או 10 מיליגרם בדם או בשתן (או יותר) - יזומנו גם הם למשפט.

נהג שסירב לבדיקת אכלוהול ייחשב לשיכור ויזומן למשפט.

חשוב לדעת, כי דינם של נהגים הנחשבים לשיכורים הינו עונש פסילת רישיון נהיגה למינימום שנתיים. תפקידו של עורך הדין הינו למצוא כשלים בבדיקת האלכוהול וכך לזכות את הנהג, להביא לשינוי סעיף האישום או להפחית מעונשו.

עבירות מהירות

נהג שנתפס נוהג במהירות של מעל 40 קמ"ש בעיר יזומן למשפט.

נהג שנתפס נוהג במהירות של מעל 50 קמ"ש מחוץ לעיר יזומן למשפט.

תאונות דרכים

נהג אשר היה מעורב בתאונת דרכים בה נחבל אדם והראיות מצביעות על כך שהנהג אחראי לתאונה – יזומן למשפט.

לעיתים, תאונות הדרכים נגרמות אגב ביצוע עבירה תעבורתית אחרת, כגון: אי ציות לתמרור, נהיגה בשכרות, שימוש בטלפון נייד וכו'. מדובר בנסיבות חמורות אשר גוררות, בדרך כלל, ענישה קשה יותר.

תפקיד עורך הדין

תפקידו של עורך דין לתעבורה יהיה לייעץ לנהג החשוד, כבר בזמן החקירה, כיצד עליו להגיב לטענות החוקר ובהמשך ללמוד ולנתח את חומר החקירה, לחפש כשלים, סתירות ו/או מחדלי חקירה בחומר החקירה.

בהמשך, על עורך הדין לייצג בנאמנות ובמסירות את הנהג בהליך המתנהל נגדו בבית המשפט לתעבורה, כאשר לנגד עיניו של עורך הדין המטרה לזכות את הנהג מאשמה או להקל עליו ככל האפשר במידת העונש.

עו"ד גיל ויינשטיין הינו עורך דין לתעבורה המתמחה בייצוג נהגים החשודים בביצוע עבירות תעבורה, מהקלות ביותר ועד לחמורות ביותר ולזכותו ניסיון והצלחות רבות בייצוג נהגים בבתי המשפט לתעבורה.

למידע נוסף היכנסו לאתר האינטרנט בכתובת: www.wg-law.co.il