'ניאבק להרחקת האסדה עד הבורג האחרון'

בני נוער מכל הארץ עלו לירושלים להפגנה בדרישה להרחקת אסדת הקידוח 'ליוויתן' לעומק הים: 'זה מסכן את עתידנו, את האוויר ואת המים'.

שמעון כהן , כ"ט בסיון תשע"ח

מחאת הנוער
מחאת הנוער
צילום: שומרי הבית

המאבק להרחקת אסדת הגז 'לוייתן' לעומק הים מקבל חיזוק צעיר. תחת הכותרת 'הזכות לחיות' עולים היום (שלישי) בני נוער לירושלים שם יקיימו הפגנה ומייצג מתחת לשכתו של השר יובל שטייניץ. אלעד יעקבי-כרמלי, אחד הנערים מארגני המפגן, מספר ליומן ערוץ 7:

יעקבי-כרמלי, תושב מפרדס חנה, מספר: "נכנסתי למאבק לפני כחודש וחצי. שמעתי על הנושא בערב הסברה על הנושא. זה הפחיד אותי כי הבנתי שזה מסכן אותנו במים ובאוויר שאנחנו נושמים. הבנתי שאני חייב לעשות משהו". לדבריו המאבק זוכה לתמיכה והשתתפות של בני נוער רבים שבין השאר קיימו ביום שישי האחרון הפגנת נוער בתל אביב.

"אנחנו מבינים שהאסדה הזו היא לא רק עניין של מבוגרים כי היא תפגע במה שחשוב לנו, האוויר הים והבריאות שלנו", הוא אומר וכשהוא נשאל אם הנוער יוכל להוביל לשינוי שהמבוגרים לא הצליחו להוביל אליו, הוא משיב: "לנוער יש הרבה מאוד כוח וברגע שנוער נכנס למאבקים רואים שיש לנוע כוח עצום לשנות מאבקים. מקשיבים לנו. הפגנה של מאה בני נוער תופסת יותר מחמש מאות מבוגרים. כנוער יש לנו את הכוח לשנות את העניין".

"ברגע שהמאבק הוא על החיים שלנו - וזה מאבק הישרדות כי זה יהרוס לנו את החיים ויגרום למחלות ויהרוס את החיים - לא מחשבים סיכויים. נלחמים והולכים לנצח כי חייבים".

לדבריו יש בידי הנוער די ידע ונתונים שיוכלו להוות מענה לכל טענותיהם של תומכי האסדה הקרובה לחוף. "יש לנו את הידע, גם לנוער וגם למבוגרים. ארגון 'שומרי הבית' הוקם על ידי אנשים שרצו להיות בקיאים בחומר ואנחנו יודעים לענות על הטיעונים האלה". בדבריו מציג יעקבי-כרמלי כמה מהטיעונים המרכזיים ודוחה אותם:

"על הטיעון הביטחוני צריך לומר שחיל הים הצהיר שיש כוונות ויכולת להגן על האסדה בלב ים ונרכשו לשם כך ספינות בעסקה של 1.5 מיליארד דולר. ישנו טיעון שצריך להקים את האסדה במים הטריטוריאליים – זה לא נכון כי יש אסדות אחרות שהוקמו במים הכלכליים ומחוץ למים הטריטוריאליים".

האם הוא מודע לטיעוני הצד השני? יעקב-כרמלי משיב שכן: "קידוח המאגר מאוד חיובי. אנחנו צריכים את הגז. הטענה שלנו היא רק שהקמה קרובה תפגע בצורה חמורה. אנחנו רוצים שיקימו את האסדה בלב ים כמו שקורה בכל מקום בעולם. זה גם יביא לנו יותר גז. חברות הקידוח עצמן אומרות שאם קודחים בלב ים נוכל להוציא יותר גז".

וכשכל הטענות הללו ברורות כל כך, למה בכל זאת מקדמי האסדה לחוף מתעלמים מכל זה? "אנחנו לא באמת מבינים. הטיעונים שאומרים לנו הם לא הגיוניים. כשתכננו את האסדה לא בחנו את החלופה לאסדה צפה על פי הבאר, כי חשבו שלא יוכלו להקים מחוץ למים הטריטוריאליים, אבל זה התברר כלא נכון. ישראל לא התמודדה עם פיתוח מאגרי גז ולכן אין את הכלים והידע המספיק, ולכן לא ידעו שניתן להקים במים הכלכליים בצורה פחות מזהמת. מה שאני לא מצליח להבין הוא מדוע הם לא אומרים היום טעינו ובוא נבחן את החלופה של הקמת האסדה על פי הבאר רחוק מהחוף".

הפגנת בני הנוער ביום בירושלים כללה בין השאר תהלוכה אל בית המשפט העליון ומשם לכנסת שם יקראו המוחים בפני חברי הכנסת ויקראו להם לפעול לבלימת המהלך.

על שאלת העיתוי, עד מתי עוד ניתן להיאבק? על מתי המאבק יהיה עוד רלוונטי? על כך משיב יעקבי-כרמלי ומבהיר כי המאבק יימשך "עד הבורג האחרון", כלשונו. "התשתיות כבר מוקמות, אבל כל עוד האסדה לא קמה מבחינתנו יש לנו זמן". להערכתו מדובר בלפחות חצי שנה וכאמור מבחינת המחאה היא צפויה להימשך "עד הבורג האחרון" של האסדה.