"היה פה סחר בביטחונה של סוהרת"

חברי הכנסת תקפו את בכירי שב"ס בעקבות הפרסום לפיו סוהרת שובצה באגף לבקשת מחבל כלוא. חלק מהח"כים טענו שמדובר בתופעה.

חזקי ברוך , כ"ט בסיון תשע"ח

יש לכם מזל. שרן השכל
יש לכם מזל. שרן השכל
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ועדת הפנים של הכנסת קיימה הבוקר (שלישי) דיון על הצבת סוהרות באגפים ביטחוניים, לאור הפרסום בערוץ 20 לפיו הועברה סוהרת לאגף של אסירים ביטחוניים על פי דרישת אחד מהם.

"האם יש שיבוץ סוהרים לפי דרישות אסירים? האם יכולת ההשפעה של מחבלים היא ברמה של שיבוץ?" שאל יו"ר ועדת הפנים ח"כ יואב קיש בדיון. גונדר שרון שואן, ראש אג"מ בשב"ס השיב, "לא הם אלה שקובעים. מי שקובע הוא מפקד המשמרת ולא אף אחד אחר".

"אני לא מדבר על תקיפות מיניות", הבהיר קיש, "יש תקיפות סוהרים כל הזמן. הייתה פה חברת כנסת שדיברה על שיקום אסירים בטחוניים. זה הזוי. צריך מסר של הרתעה וענישה מקסימלית. מדובר בחיות אדם. אנו לא יכולים להיות הומניטריים מול זה. במציאות נדרש משב"ס להשיג שקט תעשייתי, אבל כלא זה לא צימר והוא חייב ליצור הרתעה וענישה. לאסירים פליליים צריך לכוון לשיקום".

יו"ר הוועדה ח"כ קיש דרש לדעת: "האם אסירים ביטחוניים אומרים – אנחנו רוצים את הסוהר הזה ולא את זה?" ח"כ מרב מיכאלי: "זה רלבנטי גם לאסירים לא ביטחוניים". ח"כ אמיר אוחנה: "יש מתח. האם יש מקרים שאסירים מבקשים שיבוץ?"

סגנית מפקד כלא איילון, סג"ד סוזי סעדון: "השיבוץ מתנהל לפי אגפים. מפקד המשמרת משבץ לפי הכשרות. כל חצי שנה יש רוטציה בין האגפים כדי לא ליצור קשר בים סוהרים לאסירים". ח"כ אמיר אוחנה: "האם יש מצב שאסירים מבקשים סוהר מסוים?" סג"ד סעדון: "זה מעורר חשד לטוהר מידות. בפלילי אין דרישה כזו". ח"כ אוחנה: "האם את יכולה לומר שאין חיה כזו?" סג"ד סעדון: "הייתי בשבעה בתי סוהר. היום אני בכלא שיושבות בו כנופיות פשע. אין דבר כזה".

יו"ר הוועדה ח"כ קיש: "האם כשמדובר באסירים ביטחוניים התשובה זהה?" סג"ד יובל ארליך, רל"ש הנציבה: "בשנה האחרונה העברנו 18,000 אסירים העברות יזומות, כשיש סך הכל 6000 אסירים ביטחוניים. הם זזים כל הזמן. 80% מהאסירים הביטחוניים באים מאזור הצפון – ג'נין, קלקיליה. הם רוצים לשהות בצפון ושמים אותם בכלא נפחא ובקציעות. אף אחד לא שואל אותם. יש שיקולי מודיעין".

"גיבושונים לפי שיוך טרוריסטי"

יו"ר תנועת "אם תרצו" מתן פלג טען בדיון, "הגיעו לידינו עוד עשרות עדויות על מי שמנהל באמת את בתי הכלא. התפקיד המומצא של דובר תא מחבלים המכונה 'שאוויש' בשפת המחבלים, הפך למוסד שלם. שוויש, סמל בערבית, זכה למעמד חסר תקדים. הסוהרים מרגישים שהכוח של השווישים חזק מהם. הכל נעשה כדי לייצר שקט תעשייתי".

יו"ר הוועדה ח"כ קיש: "האם יש תופעה כזו?" גונדר שואן: "יש דובר בכל אגף. זו סוגיה מאז 1986. ועדת שאול נתנה לזה תוקף רשמי. אין לו שום סמכות. הוא אחראי על ניקיון האגף. הקשר שלנו מול כל האסירים מתנהל במערכת הכריזה". מתן פלג: "הסוהרים חושבים אחרת".

ח"כ סלח סעד הוסיף, "הייתי סוהר בשב"ס. אני יודע איך זה עובד. שב"ס עושים עבודה נהדרת. את מה שנחשף בערוץ 20 צריך לבדוק יסודית מאד ולמגר מהר".

ח"כ שרן השכל תקפה את אנשי שב"ס, "חלק מהנוכחים לא מבינים את חומרת המצב – סחר בביטחונה של סוהרת בשביל שקט תעשייתי. יש לכם מזל שהתחקיר היה של ערוץ 20 , אחרת היה פה צי מצלמות ולא הייתם יורדים מהכותרות. מפקד כלא נפחא פוטר כי אסירים התלוננו עליו".