אחרי ההדחה: אורי אלון עוזב את י-ם

רעידת אדמה בבירה. אחרי שכשלו במשימתם לשמור על תואר האליפות, הודיע אורי אלון הבעלים של הפועל ירושלים על עזיבת הקבוצה

נרי וייס , כ"ט בסיון תשע"ח

אורי אלון. ירושלים תעפיל לגמר האירופי?
אורי אלון. ירושלים תעפיל לגמר האירופי?
צילום: אלן שיבר, מנהלת הליגה

רעידת אדמה: אורי אלון עוזב את הפועל ירושלים. עונה קשה עברה על הפועל ירושלים, אך נראה שמעתה זה רק הולך להיות יותר ויותר קשה.

האלופה היוצאת מהבירה הודחה אמש בשלב חצי גמר הפיינל-פור על ידי הפועל חולון, ושעות ספורות לאחר ההדחה הכואבת הודיע הבעלים בחמש השנים האחרונות, אורי אלון כי הוא עוזב את הקבוצה ומעביר אותה לידיים של קבוצת משקיעים בראשותו של שותפו אייל חומסקי.

אלון הסביר את הסיבה לעזיבתו את הקבוצה כשאמר כי ברצונו להתמקד בחברה שלו, חברת קומפאס שגייסה לאחרונה 550 מיליון דולר. אלון העביר את סמכויותיו באופן הדרגתי מתחילת השנה בעקבות צמיחה משמעותית של החברה שלו, קומפאס, שתהיה ככל הנראה גם אחת מנותנות החסות למפעל היורוליג היוקרתי.

עזיבתו של אלון את האלופה היוצאת מירושלים מהווה מכה קשה עבור האוהדים האדומים מהבירה, כשבחמש השנים שעברו מאז רכש את הקבוצה, העפילה הפועל ירושלים בכל שנה לפיינל פור וזכתה בשתי אליפויות היסטוריות.

כאמור את סמכיותיו העביר אלון לקבוצת משקיעים שכוללת את איל חומסקי שיהפוך לשותף-מנהל בקבוצה, במקביל לגיא הראל שימשיך לכהן כמנכ"ל הקבוצה.

עם השלמת הגיוס בדצמבר 2017, ולאחר התייעצות של אלון עם חברי דירקטוריון קומפאס וצמיחתה חסרת התקדים, אלון החליט שלא להמשיך לכהן במקביל כבעלים של קבוצת הכדורסל בעונה הבאה. בחודשים שעברו מאז, העביר אלון את סמכויותיו הניהוליות באופן הדרגתי בתהליך שנועד לאפשר לקבוצה להיערך להמשך בצורה מיטבית במעורבותם של הגורמים הניהוליים הרלוונטיים.

אלון, אוהד הקבוצה, רכש אותה בשנת 2013 יחד עם קבוצת משקיעים שכללה את חומסקי, ובכך הציל אותה מפירוק. תחת ניהולו, זכתה הפועל ירושלים להצלחות רבות, שבעיקרן שתי אליפויות המדינה – הראשונה בתולדותיה בשנת 2015 והשנייה ביוני 2017. בנוסף, הגדיל המועדון בצורה משמעותית את מעגל האוהדים והמנויים תוך התבססותו כאחד ממועדוני הספורט המובילים במדינה.

אלון מסר כי "זכיתי להגשים חלום ולראות את הקבוצה שאני אוהד מילדותי זוכה פעמיים באליפות המדינה ומצליחה בעקביות תוך שהיא מגיעה בכל שנה לפיינל פור. ראיתי צמיחה עצומה בקהל האוהדים שבחמש השנים האלה התבסס כאחד הקהלים הדומיננטיים באירופה, ויחד שברנו הגמוניה של 50 שנים בארץ".

"במקביל להצלחתה של הקבוצה, חברת הטכנולוגיה שהקמנו בניו יורק, קומפאס, זכתה להצלחה והכרה בקנה מידה עולמי. לשם השוואה, כשרכשנו את הפועל ירושלים, קומפאס העסיקה כ-30 עובדים לערך. כיום, החברה כוללת מעל ל-5,000 עובדים. כמובן שהנסיבות השתנו בהתאם, כך שבחודשים האחרונים רוב פעילותי הוקדשה לקומפאס ובצורה הדרגתית הצטמצם היקף הפעילות שלי בקבוצת הכדורסל", אמר אלון העוזב.

איל חומסקי, מי שיעמוד כיום בראש המועדון האדום מהבירה אמר כי "אורי אלון שינה את ה-DNA של הפועל ירושלים והפך אותה לקבוצה ווינרית. הפועל ירושלים הפכה לגורם דומיננטי בכדורסל הישראלי בזכות החזון והיכולות של אורי אלון, כמו גם הניסיון שהוא הביא איתו. היסודות שהוצבו חזקים ויסייעו לנו להמשיך להוביל את הכדורסל הישראלי עוד שנים רבות".

ניר ברקת, ראש העיר ירושלים אמר כי "אורי אלון תרם תרומה אדירה לעיר אשר נהנתה בשנים האחרונות מהצמיחה האדירה של הפועל ירושלים. ניהולו הפך את קבוצת הכדורסל של העיר לקבוצה אלופה שזכתה לתארים רבים בזמן קצר, והישגיה בתקופתו יירשמו בספר ההיסטוריה של הקבוצה והעיר בכלל. אורי, אתה אוהב ירושלים אמיתי, בשם כולנו, תודה לך".


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il