'אם זה יצליח טראמפ עשוי לקבל נובל'

מומחית ליחסי החוץ של ארה"ב מבהירה את ההבדל בין גישת טראמפ לזו של אובמה, אך מעלה כמה שאלות: איך זה שהוא מסתדר דווקא עם רודנים?

שמעון כהן , כ"ט בסיון תשע"ח

היסטוריה בסינגפור
היסטוריה בסינגפור
Reutersטוען....

היסטוריה בסינגפור. נשיא ארה"ב ומנהיג צפון קוריאה חתמו על מזכר הבנות הכולל התחייבות צפון קוריאנית לפירוק חצי האי מנשק גרעיני. המנהיגים מבטיחים שהמהלכים המעשיים של ההבנות יחלו בקרוב. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם ד"ר הדס כהן, מומחית ליחסי החוץ של ארה"ב מהאוניברסיטה העברית והאוניברסיטה הפתוחה.

על השאלה איך קרה השינוי דווקא על ידי טראמפ ובמה הצליח הוא במה שלא הצליחו בו קודמיו, משיבה ד"ר כהן: "הוא פשוט היה מוכן לשבת ולהיפגש. גם אובמה היה מוכן להיפגש, אבל הוא רצה תנאים מקדימים. טראמפ אמר שצריך להתחיל משלב כלשהו ולכן הוא היה מוכן להסתפק בצעד הצהרתי שבו אף צעד לא התחייב לצעד קונקרטי לפני לחיצת הידיים. לכן יהיה מסקרן לדעת מה יש בהסכם שעליו הם חתמו ומה הצעדים המעשיים".

"יש כעת רגע של צילום אבל למה צפון קוריאה תסכים? איך ייראה הפירוז? האם קים יסכים לוותר על הנשק הגרעיני? אם טראמפ יגרום לו לוותר על ההתחמשות הנשק הגרעיני זה יהיה הישג חסר תקדים ואני סבורה שטראמפ יוכל לצפות לפרס נובל לשלום על דבר כזה".

ממשיכה ומוסיפה ד"ר כהן: "צריך לראות עכשיו למה יסכים קים. הרי הביטחון שלו הוא הנשק הגרעיני. אחרת איך הוא יבטיח שהוא לא יותקף על ידי האמריקאים". כשנשאלה אם שיחת טראמפ וקים לא אמורה להיות לכאורה פשוטה וכזו שכוללת התחייבות אמריקאית לכך שצפון קוריאה לא תותקף בתמורה לפירוז, משיבה ד"ר כהן: "כך זה אצל אנשים רציונאליים. קין ג'ונג און הוא שליט ששולט באחד השלטונות הכי נוראיים שקיימים בעולם כיום. יש גולאגים בגודל של עשרים מנהטן ושם מחזיקים דורות של מתנגדי משטר. יש עדויות של אנשים שהצליחו לברוח משם. הוא והאבא שלו גם הרעיבו חלק מהאוכלוסיה וגרמו לפגיעה אנושה בלמעלה מעשרים מיליון איש, כך שהדברים לא פשוטים כפי שהם נראים. כללי המשחק אצלם מאוד שונים ממה שקורה במדינות דמוקרטיות".

כאשר זו המציאות וזה הפרטנר לשיחות מובנת ומושכלת הכרזתו של הנשיא האמריקאי ולפיה בשלב זה הסנקציות על צפון קוריאה אינן מוסרות והדברים ייעשו צעד אחר צעד בהתאם למהלכי הפירוז.

על השלכות המפגש על דעת הקהל האמריקאית אודות טראמפ ומנהיגותו משוכנעת ד"ר כהן כי למהלך קיימת השפעה רבה והיא מזכירה סקרים שלימדו על תמיכה של 77 אחוזים בטראמם, כולל בציבור שהתנגד לו, "גם הציבור הליבראלי שלא רוצה אותו בתור נשיא. מעבר לזה הורים לחילים אומרים שהדבר הזה יכול להיות מאוד טוב ויש אינטרס שההסכם הזה ייצא לפועל ויהיה פירוז של צפון קוריאה כי הבן שלי החייל מוצב בחצי האי. יש האדרה שלו".

עם זאת היא מוסיפה ומציינת כי "מצד שני שואלים שאלות קשות, איך זה שאתה, טראמפ לא מצליח להסתדר עם מנהיגים דמוקרטיים ומצליח להסתדר עם שליטים טוטאליטאריים. אין לשכוח שלפני כמה ימים טראמפ סירב לחתום על הסכם משותף עם ה-G-7 ". לדבריה מענה לשאלה זו צריכה לקבל מענה מפסיכולוגים ולה עצמה אין תשובה לכך. "יכול להיות שיותר קל לו בסיטואציות של אחד על אחד, כשלא צריך דיפלומטיה עדינה. הוא גם סירב ללמוד לקראת המפגש הזה. מצד שני טראמפ הוא הנשיא הראשון שסירב למנות מדען לבית הלבן, איך הוא נכנס לשיחות גרעיניות ללא מדען שיסביר לו על ההשלכות של העשרת אורניום ומהלכים נוספים? גם את השאלות האלה מעלים בתקשורת האמריקאית שהיא גם מאוד שמחה וגם מאוד מודאגת".