"יסמין חתמה בדמה את הצורך בפיקוח"

יו"ר הועדה לזכויות הילד ח"כ יפעת שאשא ביטון הבהירה כי בכוונתה לקדם חקיקה לפיקוח והצבת מצלמות במעונות באופן מיידי.

חזקי ברוך , כ"ט בסיון תשע"ח

יפעת שאשא ביטון
יפעת שאשא ביטון
צילום: חזקי ברוך

הועדה לזכויות הילד קיימה בצהריים (שלישי) דיון בנושא חוק הפיקוח על מעונות יום לפעוטות וקידום הצבת מצלמות, במעונות בעקבות מקרה מותה של יסמין וינטה ז"ל בפעוטון בפתח תקוה. בדיון השתתפה גם דורינה, אמה של יסמין.

יו"ר הועדה, ח"כ יפעת שאשא ביטון, אמרה בדיון, "נמצאת איתנו כאן היום דורינה, אמה של יסמין ז"ל. אנו רוצה להשתתף בצערכם וההשתתפות הרבה כאן מעידה על גודל הכאב והזעקה, לא רק כאן אלא גם בעם ובציבור נוכח מה שקרה לכם".

"זהו לא הדיון הראשון על חוקי פיקוח על מעונות יום והצבת המצלמות, אבל אני רוצה שהדיון הזה יהיה דיון אחר, שיהיה נקודת מפנה וכבר לא נקבל תשובות של כמה קשה ולמה אי אפשר, אלא איך עושים זאת ומהר", אמרה שאשא ביטון.

לדבריה, "אנחנו לא בעניינים של תירוצים אלא בפתרונות כי מדברים על חיים של ילדים, והבנו את זה היטב השבוע. למעלה משנתיים אנחנו מתכנסים דיון אחר דיון סביב השולחן הזה, בנושא פיקוח על המעונות, שעובר פרוצדורות שונות ומשונות כבר מקדנציות קודמות. אולי אם בעבר היו משכילים להעביר את זה, לא היינו כאן היום".

"העלינו את נושא חוק המצלמות פה פעם אחר פעם ונתקלנו בהתנגדות נחרצת, לא רק מצד גורמי הייעוץ המשפטי שמדברים על פגיעה בפרטיות, אלא גם הורים וארגונים שונים התנגדו ולא הבינו למה זה חשוב. מה שקרה בשבוע האחרון זה שיסמין חתמה בדמה את חשיבות קידום חוק הפיקוח על המוענות וקידום חוק המצלמות. אם לא הייתה מצלמה בגן, זה היה נגמר בקביעה של מוות בעריסה, והיו לא מעטות כאלה בשנתיים האחרונות. ישבו כאן הורים וסיפרו שהביאו ילד חי בבוקר וקיבלו אותו מת בערב, ולא יכלו להוכיח כלום", הוסיפה.

"הפעם, בזכות המצלמה, אנו יודעים שמדובר כאן ברצח, אף שכתב האישום הוא על הריגה. היו גם מי שאמרו מוות ברשלנות – זה מה ששווים הילדים שלנו?! היום ברור פה לכולם, הורים, אנשי צוות, אנשי מקצוע, מקווה שגם משרד החינוך יצטרף – אי אפשר להמשיך ולתת לשטח ההפקר הזה להמשיך להיות. המשרדים יצטרכו לתת תשובות איך עושים את זה הכי מהר ולא לזרוק אחריות מאחד לשני – לא אתן", הדגישה.

שאשא ביטון הבהירה, "שני החוקים צריכים לבוא ביחד... בואו נתחיל מגילאי 0-3 וכשייראו כמה זה חשוב, נרחיב את זה. היינו צריכים את הטרגדיה הזו כדי להבהיר את חשיבות המהלך.... חשוב שנאחד כוחות כי בזכות הזעקה שלכם והלחץ שלכם נביא את המקום הזה להתעורר, ונעשה את מה שצריך לטובת הילדים."