שבוע הספר: הדרך לוורנאסי

מסע ישראלי בעיני אב שכול בין מרחבי הנפש ובין נופיה של הודו

קובי פינקלר , כ"ט בסיון תשע"ח

הדרך לווראנסי
הדרך לווראנסי
צילום: אחוזת בית

הדרך לווראנסי
אחוזת בית
מסע במרחבי הנפש ובין נופיה של הודו

שבוע הספר, הוא גם ובעיקר לטעמי, שבוע של סופרים חדשים, צעירים או מבוגרים שמביאים לעולם את פרי הביכורים שלהם בכתיבה.

כך הוא ספרו הראשון של חייו של אמנון יובֵל, הדרך לוורנאסי על נופיה, אתריה צליליה של תת היבשת הענקית הודו. מי שאוהב אותה יתחבר מיד לנופים, מי שלא, יתחבר לכתיבה ולפרק נוסף בעולם הסמוי הזה שנקרא הודו.

הספר מתאר את חייו של יואל, פקיד ירושלמי בשנות החמישים לחייו, שמשתבשים באופן טרגי כשהוא מתבשר כי בנו יחידו, רועי, נהרג בתאונת אופנוע במהלך טיול בהודו. זה אינו האסון היחיד אותו הוא חווה. שנה לאחר מות אשתו הוא נותר לבדו, ללא משפחה. במהלך ה"שבעה" הוא נאחז במחשבה שעליו לנסוע בעצמו להודו כדי להתקרב לבנו ולהיפרד ממנו כיאות.

הספר הוא למעשה יומן מסע כפול, של אב ובנו. יואל לוקח איתו להודו את מחברתו של רועי שבה תיעד את קורותיו במהלך טיולו. הוא עוקב אחר המסלול שעשה רועי וקורא את רשימותיו, בהתאם לסדר ולמקום שבהם חוברו. בתוך כך נכתב גם יומן אבלו ומסעו של יואל, המתוּוך באמצעות קולו של מספר הקרוב אליו בלבו אך גם נפרד ממנו. ההתוודעות של יואל לבנו, שמתרחשת דרך הטיול ודרך הרשימות של רועי והמחשבות עליו ועל עצמו, מדובבת בהדרגה סיפור אינטימי על אבהות, גבריות ואהבה בתוך תא משפחתי קטן אחד.

הדרך לוורנאסי כתוב בלשון בהירה וצלולה. ביטויי הרגש הישיר בו מדודים ומהוסים. אולם מבעד לכתיבה המינורית באופייה נחשפת רגישות גבוהה ומודעות למגבלותיה של השפה במצבים טראומטיים למסור ולתאר מצבי תודעה ורגש קיצוניים. יובֵל מלווה את גיבורו המופנם, שניווט את חייו במסלול בטוח לכאורה, ועוקב מקרוב אחר התפנית האכזרית והפתאומית שכופה על יואל לבחון מחדש את הדרך שבה בחר ומובילה אותו, מכל המקומות שבעולם, אל נופיה ואנשיה של הודו.

יופיו וכוחו של הרומן הזה טמונים בהתוודעות לגיבור שאין ברשותו תובנות ונחמות מן המוכן, והוא מבקש לברר לעצמו מה חייו מכאן ואילך. מכאן נצא גם בהרגשת הזדהות עם האב השכול, וגם עם תובנות שקיבל ורכש בעת המסע הארוך הזה. להכיר עולם אחר.

264 עמודים הוצאת אחוזת בית.