נחשפה שכבה מהאוצרות של קיסריה

הפרויקט נחשף ושוחזר במשך כ-12 חודשים במימון קרן אדמונד דה רוטשילד

קובי פינקלר , ל' בסיון תשע"ח

טיילת החומות בקסריה
טיילת החומות בקסריה
צילום: יחצ

שכבה היסטורית נוספת מהאוצרות הגנוזים של קיסריה נחשפה השבוע. בימים הקרובים תפתח הטיילת המשוחזרת לקהל הרחב.

פרויקט שימור ושיחזור טיילת החומות, הביצורים, המגדלים והשוק הצלבניים, יפתח לציבור הרחב כחלק מהשקעת הענק בסך כ-100 מיליון ש"ח של קרן אדמונד דה רוטשילד בביצוע החברה לפיתוח קיסריה ובשיתוף עם רשות העתיקות ורשות הטבע והגנים.

הברונית אריאן דה רוטשילד, יו״ר קרן אדמונד דה רוטשילד, מסרה במעמד השקת הטיילת החדשה כי "בעשור האחרון הושקעו למעלה מ-150 מיליון ₪ בפיתוח התיירותי ובחשיפה ארכיאולוגית של מה שהיה חורבות מוזנחות מכוסות בחול".

באירוע החשיפה, ציינה הברונית אריאן דה רוטשילד כי משפחת הברון רוטשילד נחושה להמשיך, כשותפה מרכזית של מדינת ישראל, ולתרום לפיתוחה של ישראל בכלל ומרחב קיסריה בפרט "הנגשת הטיילת ופתיחת השוק הצלבני גם בשעות הערב, משדרגים את המוצר התיירותי הישראלי ומעניקים למבקרים מכל העולם חוויה ב"סטנדרט קיסריה".

מנכ"ל החברה לפיתוח קיסריה, מיכאל כרסנטי אומר כי עבודות השחזור וההנגשה תוכננו במיוחד כדי לאפשר להולכים לאורך הטיילת המשוחזרת להיחשף לאורך המסלול לפריטי תוכן ואמצעי המחשה – הצצה מוחשית לעברה המפואר של העיר שחיברה לה יחדיו דתות, תרבויות והמון יצרים של שליטים וכובשים.

במהלך הסיור לאורך הביצורים - החומות, החפיר והשוק הצלבני, אשר נבנו במהלך שהותו של לואי ה-9 מלך צרפת בשנת 1251, אשר בכבודו ובעצמו לקח חלק בעבודות הביצורים, יכולים המבקרים, למעשה, לפסוע מאות שנים אחורה בזמן, לתקופת ימי הביניים ומסעות הצלב.

ניתן לגעת בנדבכי החומה המשוחזרים, להציץ דרך חרכי הירי והאמיצים מוזמנים לרדת דרך מנהרת הגיחה המסתורית אשר שימשה את האבירים הצלבנים ברדתם אל החפיר המקיף את הביצורים להביא אספקת מזון ותחמושת נדרשת מבלי להסתכן בפריצת החומות.

סגן יו"ר קרן אדמונד דה רוטשילד, גיא סברסקי, ציין בדבריו כי הפרויקט נחשף ושוחזר במשך כ-12 חודשים, "בקיסריה אנו חווים כל יום גילוי מרתק חדש. החלטת הקרן, להקצות סכום אדיר של יותר מ-150 מיליון ש"ח לשחזור, שימור והנגשת מתחם העיר העתיקה והנמל, הופכים את הפרויקט לגדול מסוגו בישראל ואולי אפילו בעולם".