חוק הגיוס: מועצת גדולי התורה תקבע

מחר צפויה מועצת גדולי התורה החסידית להתכנס והמערכת הפוליטית נושאת עיניה ובוחנת האם יתפתח משבר קואליציוני או שמא החוק יעבור בשקט

מיכל לוי , ל' בסיון תשע"ח

מנחם אליעזר מוזס
מנחם אליעזר מוזס
צילום: הלל מאיר/TPS

מועצת גדולי התורה של הפלג החסידי ביהדות התורה צפויה להתכנס מחר (ה') בירושלים ולהכריע האם לקבל את נוסח חוק הגיוס של משרד הביטחון ככתבו וכלשונו, לדרוש הטמעת שינויים או לדחותו כליל.

אתמול התייחס יו"ר סיעת יהדות התורה בכנסת ח"כ מנחם אליעזר מוזס לתזכיר חוק הגיוס שפרסם משרד הביטחון והביע מחאתו על הכללת סנקציות כלשהן כנגד לומדי תורה.

"חשבתי שישבה ועדה מקצועית ולא פוליטית. אך התאכזבתי כשגילינו טביעות אצבעות פוליטיות במסקנות האלה. אבל אם כבר פוליטי- מדוע את חברי יהדות התורה וש"ס, שאנחנו הנידונים או "הנאשמים", לא הוזמנו להשמיע את חוות דעתנו? לעומת זאת, מי שכן הוזמן היה מר לפיד ואלעזר שטרן. דווקא הם הוזמנו לוועדה להשמיע דעתם. אותנו לא הזמינו – וזו וועדה של משרד הביטחון המתיימרת להיות מקצועית", אמר מוזס.

מוזס תקף את סעיף הסנקציות. "אשר לסעיף הסנקציות, הקובע כי אם לא יעמדו ביעדי הגיוס, יוטלו סנקציות ויושת קיצוץ על תקציבי הישיבות: הדבר הזה לא מגיע ממקורות האור. כזכור, מי שהתחיל בסנקציות פליליות, כלכליות על רקע זה, הייתה דווקא סיעתו של לפיד, סיעת יש עתיד, הם אשר השיתו סנקציות מלאות על אי-עמידה במכסות.

הדבר הזה, להטיל סנקציות על מוסדות חינוך מוזכר רק כשמדובר במוסדות של המגזר החרדי. היעלה על דעתו של מישהו להשית סנקציות על מוסדות להשכלה גבוהה אשר שורצים שם פציפיסטים, חוגגי נכבה, מכחישי שואה וכל מיני מרעין בישין? איש לא יעלה זאת על הדעת".