הכדור אצל החרדים - פרשנות

ההנהגה החרדית עומדת בפני צומת דרכים: האם לקבל חוק רע במיעוטו ולשמר את הקואליציה הטובה ביותר שהיתה להם או לפוצץ הכל בשם התורה

ערוץ 7 , ל' בסיון תשע"ח

ראשי יהדות התורה
ראשי יהדות התורה
צילום: Yonatan Sindel/FLASH90

לא בכל יום ניצבת ההנהגה החרדית בפני דילמה כה מורכבת בלוח זמנים כה צפוף: האם להעניק אור ירוק לחוק גיוס רע במיעוטו הכולל סנקציות תקציביות על הישיבות במידה של אי עמידה ביעדי גיוס או שמא לפוצץ הכל בשם התורה.

הרתיחה נמצאת כבר בנקודת הפתיחה. שני השושבינים המלווים את החקיקה עומדים זה מול זה, זה נגד זה. מטרותיהם מנוגדות, הלחצים הפוליטיים מבית מנוגדים. כך שנקודת המפגש סומנה כמועדת לפורענות עוד בטרם השניים יצאו לדרך.

החרדים רוצים להשאיר את בחורי הישיבות - בישיבות. נקודה סוף. אין כאן כל סימני שאלה. זו האג'נדה המוצהרת. על הציר הזה מתנהלת הפוליטיקה הפנים-חרדית - ורק שם.

שר הביטחון ליברמן רוצה לגייס כמה שיותר חרדים. זה מה שהוא עשה בקדנציה הקודמת יחד עם יאיר לפיד בחוק שהשית סנקציות פליליות על בחורי ישיבות. זה מה שהיה רוצה לחולל גם בחוק הנוכחי. כבלי הקואליציה מנעו מראש את המוקש הנפיץ. אבל המטרה נותרה כשהיתה: גיוס חרדים וכמה שיותר.

זו גם הפוליטיקה הביתית. ראו, יאמר ליברמן למצביעי הימין החילוניים ערב הבחירות הבאות: מי שהוביל חוק גיוס משמעותי בקואליציה דתית-חרדית - זו אני. לא ביבי, לא בנט, לא אורי אריאל. אני אשמור את המדינה חפה ממסחרה דתית על הגב שלכם. יאיר לפיד? רק מדבר. אני איש הביצוע.

מועצת גדולי התורה החסידית שיתכנסו מחר בירושלים יצטרכו לשאול את השאלות הנכונות בטרם הם יענו תשובות: האם ישנה אלטרנטיבה טובה יותר לקואליציה הנוכחית; כמה עמוק ניתן להתערב בניסוח שהוצע על ידי משרד הביטחון מבלי לפרק אותה. עד כמה החוק המוצע עלול לשנות את המציאות הקיימת כיום המקובלת על ההנהגה החרדית.

על הדילמה הפנים-חרדית ניתן ללמוד על פי תגובותיהם המעורבות של חברי יהדות התורה. סגן שר הבריאות יעקב ליצמן - שותק. יו"ר וועדת הכספים ח"כ גפני - שותק.

הקולניים הדומיננטיים הם סגן שר החינוך מאיר פרוש וח"כ מנחם אליעזר מוזס. בהתחשב בלו"ז הדוחק, יש להניח שכבר בימים הקרובים נדע לאן נוטה המטוטלת הפוליטית.