מונדיאל 2026 - בצפון אמריקה

יממה לפני פתיחת גביע העולם ברוסיה, הוחלט בקונגרס פיפ"א כי מונדיאל 2026 יתפרש על פני שלוש מדינות: ארה"ב, מקסיקו וקנדה

נרי וייס , ל' בסיון תשע"ח

דונלד טראמפ
דונלד טראמפ
צילום: רויטרס

אחרי רוסיה וקטאר, מונדיאל 2026 יגיע לצפון אמריקה. כך הוחלט היום (רביעי) בקונגרס פיפ"א המסורתי שהתקיים ברוסיה. יממה לפני פתיחת טורניר המונדיאל היוקרתי, בחרו ראשי הקונגרס את ההצעה של המדינות הצפון אמריקאיות על פני זו של מרוקו, כמארחי טורניר גביע העולם ב-2026.

כבר לפני מספר שבועות צייץ נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ כי הוא מצפה שההצעה של המדינות הצפון אמריקאיות לאירוח המונדיאל יתקבל ברוב קולות בקונגרס פיפ"א. "זו תהיה בושה אם מדינות שאנחנו תמיד תומכים בהן יצביעו נגד ההצעה שלנו. למה שנתמוך במדינות בזמן שהן לא תומכות בנו?", צייץ טראמפ והצליח כנראה להשפיע לא מעט גם בתוך עולם הכדורגל.

התערבותו של טראמפ לא התקבלה בעין יפה אצל מספר כלי תקשורת וראשי פיפ"א, אך הלחץ שלו יחד עם התחייבות כי מדינתו תספק הליך ויזה מהיא למדינות שיתארחו במונדיאל, כמו גם לאוהדים, עיתונאים ושופטים, עזרה להעדיף את ההצעה שלו ולדחות את ההצעה של מרוקו בפעם החמישית. 134 קולות קיבלו האמריקאים מול 65 בלבד של מרוקו, שהוכיח שוב את כוחו של טראמפ בעולם.

סיבה נוספת לבחירה של פיפ"א בהצעה הצפון אמריקאית נוסבת גם כן סביב התשתיות בקרב שתי ההצעות. בעוד היציבות הכלכלית של המדינות הצפון אמריקאיות, בהן אצטדיונים רבים כבר מוכנים, מובטחת, במרוקו עדיין ישנו צורך לבנות ולשפץ 14 אצטדיונים לטורניר שיכלול 48 נבחרות, לראשונה בתולדות הטורניר.

ההצעה של המדינות הצפון אמריקאיות שהתקבל, מעלה אותן למעשה אוטומטית למונדיאל, כשזו תהיה הפעם הראשונה שבה שלוש מדינות יארחו מונדיאל, לאחר שב-2002 יפן ודרום קוריאה אירחו ביחד.

על פי ההצעה, רוב המשחקים ייערכו בארה"ב כשמתוך 80 משחקים, 10 יתקיימו בקנדה, 10 במקסיקו, ו-60 בארה"ב. הגמר צפוי להיערך באצטדיון המטהלייף בניו ג'רזי, אצטדיונה הביתי של ניו יורק ג'איינטס והג'טס מליגת הפוטבול, ובארצות הברית זוכרים את מונדיאל 1994, ששיא הצופים לטורניר עדיין שייך לה עם 3.6 מיליון ב-52 משחקים בלבד.


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il