אלשיך: מתמודדים עם טרור ללא מגבלות

מפכ"ל המשטרה, רנ"צ רוני אלשיך, בכנס שרי בטחון פנים מהעולם: שינויים משמעותיים שחלו בעשורים האחרונים הפכו את העורף לחזית.

ערוץ 7 , א' בתמוז תשע"ח

המפכ"ל בכנס
המפכ"ל בכנס
צילום: דוברות המשטרה

מפכ"ל המשטרה, רנ"צ רוני אלשיך נשא היום (חמישי) דברים בכנס שרי ביטחון הפנים המתקיים בירושלים והתייחס לאתגרי הביטחון המוטלים לפתחה של המשטרה.

"משטרת ישראל אינה מבצעת רק פעולות של שיטור קלאסי ואכיפת חוק, אלא מופקדת גם על ביטחון הציבור מכוח החוק. בעבר, כאשר האיומים הביטחוניים היו בעיקר במלחמות שניהלו צבאות בגבולות המדינה, האחריות של המשטרה בהקשר הביטחוני הייתה מוגבלת. שינויים משמעותיים שחלו בעשורים האחרונים בישראל, הפכו את העורף לחזית והציבו בפנינו אתגרים ואיומים שונים. כך הנטל הביטחוני עבר בהדרגה לכתפיה של משטרת ישראל", ציין אלשיך.

"כיום לצערנו, אנו נדרשים להתמודד עם טרור שאין לו מגבלות מדיניות או ארגוניות. הוא אינו פגיע משום שהוא אינו כובש שטח מוגדר והוא למעשה אידיאולוגיה רדיקלית עם קבלת החלטות מבוזרת. באמצעות המרחב הוירטואלי והידע הזמין, תהליך זה יצר גם טשטוש של הגבולות בין הפשע והטרור. במקרה שלנו אנו מתמודדים עם תופעת 'המפגע הבודד', המחייבת כל שוטר יכולת תגובה מהירה בכל זמן ובכל מקום ולא משנה מה תפקידו", הוסיף.

לדבריו, "כמשטרה המתמודדת עם אתגרים רבים ומורכבים בתחום הלחימה בטרור, הפרות הסדר ואכיפת החוק, בחרנו למקם את האזרח הנורמטיבי שומר החוק במרכז הקשב הארגוני שלנו. לצד שאיפתנו ליעילות והרתעה בפעילות אכיפת החוק, אנחנו מעדיפים תמיד למנוע פשיעה ככל שניתן ולא למלא את בתי הכלא. זוהי התפיסה לפיה אנו פועלים במהלך השנתיים וחצי האחרונות, על מנת לשפר את שירותי המשטרה אותם אנו מספקים לאזרח. תהליך זה תובעני עוד יותר עבור השוטר בשטח, שכן הוא מאלץ אותו לקחת את היוזמה, להבחין בין עבריין לבין אזרח נורמטיבי, הכל תוך התחשבות בהבדלים ובמאפיינים התרבותיים של כל אוכלוסייה".

בסיום דבריו אמר המפכ"ל, "אין לי ספק כי שיתוף הפעולה העולמי בין כוחות המשטרה במונחים של ידע, ולא רק שיתוף מידע ושיתוף פעולה מבצעי או מודיעיני, יעזרו לכל כוחות המשטרה באשר הם ללמוד מן ההצלחות והכישלונות של עמיתיהם ברחבי העולם. מכאן חשיבותו של הכנס הזה ,המתקיים ביוזמת השר לבט"פ ומפגיש אותנו יחד עם עמיתים בינלאומיים אשר חולקים את אותם ערכים ואני מאמין שגם אתגרים דומים".