ליברמן: חוק הגיוס לא תואם לתפיסותי

שר הביטחון ב"פורום בר אילן": "מלכתחילה אמרתי, שאם רוצים להעביר חוק, כל אחד צריך לוותר על האג'נדה הפוליטית הפרטית שלו".

עוזי ברוך , א' בתמוז תשע"ח

ליברמן ויונס. הבוקר
ליברמן ויונס. הבוקר
צילום: איתי שרמר

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס הבוקר (חמישי) ב"פורום בר-אילן" שנערך באוניברסיטת בר-אילן לתזכיר חוק הגיוס שפורסם מטעם משרדו.

"החוק שהובא הוא הדבר אולי הכי מאוזן והדבר היחידי שיכול לענות על כל הבעיות ועל כל הדרישות והוויכוחים", טען ליברמן.

"מלכתחילה אמרתי, שאם רוצים להעביר חוק, כל אחד צריך לוותר על האג'נדה הפוליטית הפרטית שלו ולבנות משהו ממלכתי", ציין שר הביטחון, "לכן החוק שהובא אמנם, לא עונה לתפיסת העולם שלי ובטח גם לא לתפיסת עולמם של דרעי או ליצמן אבל זה חוק שהוא באמת התשובה, אולי המוחלטת, לדרישות של צה"ל".

באשר לאפשרות של הסדר ביניים עם הרשות הפלסטינית אמר ליברמן, "כדי להגיע להסדר ביניים אתה צריך לצרף את כל המדינות הסוניות המתונות שמבינות אולי בפעם הראשונה שהאויב האמתי שלהם זה לא יהודים, לא ישראל, לא ציונות אלא איסלאם רדיקלי, אלקעידה, מדינת אסלאמית ובעיקר איראנים וכל התפיסה השיעית המהפכנית. לכן, יש פה בעלי ברית טבעיים והיום זה לא סוד, יש לא מעט מגעים עם העולם הסוני המתון. אין להם מספיק אומץ או עצמה להפוך את כל הדיפלומטיה החשאית למגעים גלויים, להיפגש, לדבר על השולחן".

"אני חושב שאנחנו די מתקרבים ולכן אנחנו צריכים להגיע לפתרון רב ממדי. הסכסוך שלנו הוא לא עם פלסטין. הסכסוך שלנו הוא עם העולם הערבי והוא תלת ממדי- גם מדינות ערב גם פלסטינים וגם ערביי ישראל. ולכן הפתרון חייב להיות תלת ממדי, אתה חייב להגיע להסדר עם מדינות ערב וגם להסדיר את סוגיית ערביי ישראל", ציין ליברמן

שר הביטחון התייחס גם למצב ברצועת עזה ואמר: "אנחנו חייבים להגדיר יעד ברור וזה הפלת שלטון חמאס. אי אפשר להפיל אותו מבחוץ ובכל הניסיונות שלנו להמליך מלכים תמיד נכשלנו. צריך להגיע למצב שאוכלוסיית עזה תפיל את שלטון חמאס, לא מישהו אחר. אומרים שזה שלטון אכזרי ואי אפשר. אבל סיקורטטה, שטאזי וק.ג.ב היו הרבה יותר אכזריים, הרבה יותר מתוחכמים, עם הרבה יותר אמצעים ובכל זאת הצליחו. והיום אין צ'אוצ'סקו, הוניקר או גרז'נר יש מציאות אחרת לגמרי. גם פה, אנחנו חייבים להגדיר יעד ברור והוא קודם כל איך אתה מביא את רצועת עזה להכרה שלטובתם, לטובת ילדיהם, הם חייבים להפיל את שלטון החמאס".

את הדברים אמר ליברמן במסגרת ריאיון שערך עמו אלי יונס, יו"ר אגודת הידידים של אוניברסיטת בר-אילן ומנכ"ל בנק מזרחי טפחות. האירוע התקיים במכון לננו-טכנולוגיה וחומרים מתקדמים באוניברסיטת בר אילן, במעמד נשיא אוניברסיטת בר-אילן, פרופ' אריה צבן, מנכ"ל האוניברסיטה, זהר ינון, רו"ח שלמה זהר יו"ר מועצת הנאמנים של אוניברסיטת בר-אילן ובנוכחות כ-100 אנשי עסקים ואנשי אקדמיה.