שבוע הספר ואליפות העולם

ליאו או כריסטיאנו - חידת הכדורגלן הגדול בכל הזמנים. מי הוא הנבחר?

קובי פינקלר , א' בתמוז תשע"ח

כריסטיאנו וליאו
כריסטיאנו וליאו
צילום: כנרת זמורה ביתן

כריסטיאנו וליאו
כנרת זמורה ביתן
ליאו או כריסטיאנו -  חידת הכדורגלן הגדול בכל הזמנים?

חברו להם היום שני אירועים לכדי נושא אחד. מחד, שבוע הספר העברי, מאידך אליפות העולם בכדור רגל. ומה המשותף לשניהם? ספר שעוסק הן בכדור רגל והן בשאלה הגדולה מכולם, החל מהיום ביתר שאת מי הכדורגלן הטוב בכל הזמנים.

לפני עשרים שנה ויותר היה זה דייגו מראדונה שהלהיב את הקהל בעולם ובישראל. גם הוא כמסי ארגנטינאי. לפני ארבעים שנה היה זה פלה הגדול שהיה מושא להערצה בכל התבל וגם גם אצלנו.

עכשיו בדור הנוכחי, בזמן הזה, כולם דנים : מסי או רונלדו. שאלה שלא תותיר אדיש אף חובב של המשחק.

פרקי הספר, נעים בין מסי לרולנדו וחוזר חלילה. בסוף יש גם פרק אגדות. מעניין ומרתק לעקוב אחרי שניהם.

כדורגל הוא משחק קבוצתי, שמעולם לא הדגיש יריבות בין שני שחקנים כמו במקרה הזה. מסי ורונאלדו הבקיעו יחדיו יותר מ־1,000 שערים וזכו באינספור תארים אישיים וקבוצתיים. הם הכוכבים הבלתי מעורערים של שתי היריבות המרות ביותר בענף: ריאל מדריד וברצלונה. יריבות טעונה, לאומית ופוליטית לא פחות מספורטיבית.

שלוש שנים מפרידות ביניהם, ומפרידים גם האופי והסגנון. האחד מציג פיזיות אולטימטיבית, השני גאונות צרופה. התחרות הלוהטת טובה להם: כל אחד מהם הביא את עצמו ואת קבוצתו לפסגות שספק אם היו נכבשות אלמלא התחרות הזאת.

המחבר, ג'ימי ברנס יצא למסע חובק עולם ושירטט את הביוגרפיות של שני שחקני־העל בני הדור הזה כשהןמשולבות זו בזו. הוא צפה במאות משחקים של השניים, וביקר בכל פינה שבה דרכו כפות רגליהם.

הוא שוחח עם קולגות, מאמנים, סוכנים, עורכי דין, מנהלי שיווק, אנשי החדרים האחוריים,עיתונאים ואוהדים — כל מי שמילא תפקיד בחייהם של השניים. התוצאה היא מסמך מאלף שלא מותיר שום שאלה ללא מענה, לבד מאחת: מי משניהם גדול יותר?

הנתונים לפניכם. ההחלטה שלכם.

ג'ימיברנס, סופר ועיתונאי בריטי, עבד במשך שנים בפורטוגל, בארגנטינה, בבריטניה ובספרד. בין היתר חיבר את "יד אלוהים", הביוגרפיה של דייגו מראדונה.

ביום הזה ממש ביום בו נפתחת אליפות העולם ברוסיה, יוצא לאור הספר כריסטיאנו וליאו (אולי לפי סדר השמות נדע מה חושב המחבר על מעמדם של שני השחקנים...)

ספר שנותן את תמונת המצב כפי שהיא משתקפת בציבור ובבני הדור הזה. חיבור של ספר וכדורגל יחדיו.

הוצאת כנרת זמורה ביתן.