כשרות רבני צהר - בקרוב גם בחו''ל?

בעלי מסעדות בחו''ל פנו אל ארגון צהר בבקשה להצטרף למערך הפיקוח על המזון. נכון להיום אין כוונה להרחיב את הפעילות מחוץ לישראל.

עדו בן פורת , ב' בתמוז תשע"ח

הרב סתיו
הרב סתיו
צילום: יוני קמפינסקי

מסעדות ובעלי עסקים יהודיים מחו"ל פנו אל ארגון רבני צהר וביקשו לעבור להשגחת הכשרות שלהם לקראת חופשת הקיץ, תקופה בה המוני ישראלים ממריאים לחופשות בעולם.

בארגון הביעו סיפוק מכך שבשורת הכשרות שיזמו בישראל חוצה את גבולות הארץ, אולם ציינו בשיחה עם ערוץ 7 כי נכון להיום הכשרות תינתן רק לעסקי מזון בישראל.

עם זאת, ייתכן כי בעתיד כאשר המיזם יגדל תוענק כשרות גם לעסקים בחו''ל.

בינתיים, המטייל היהודי בחו"ל יוכל להיעזר בחוברת כשרות מהודרת שתחולק בשבת הקרובה בכל בתי הכנסת בישראל. מדובר בחוברת שכתב הרב אורן דובדבני - ראש מערך הכשרות של ארגון רבני צהר יחד עם הרב דוד סתיו, יושב ראש ארגון רבני צהר ובנו הרב אברהם סתיו.

בחוברת יוכל המטייל הישראלי למצוא הלכות שונות בתחום הכשרות, הסבר כיצד אפשר לשמור כשרות בחו"ל, ועיסוק בשאלות מורכבות בתחום כגון שהות במלון בחו"ל בשבת, דינים ומנהגים וכן שמות של מוצרים כשרים שניתן לקנות בחו"ל. בחוברת עצמה יוכל המטייל לברר למשל איזה לחם כשר בספרד או האם ניתן לקנות חלב עמיד במעדנייה בהודו.

לצפייה בחוברת לחצו כאן

הרב אורן דובדבני אמר כי "כשרות היא זהות. אולי אחד המרכיבים המשמעותיים ביותר של קדושת הזהות היהודית (הרמב"ם בחר להכניס את הלכות כשרות לספר קדושה). צהר כאן בדיוק בשביל זה. בשביל לחזק את הזהות היהודית ולהרבות כשרות בישראל. אנו נותנים היום את הכלי הכי משמעותי והיעיל ביותר בשביל זה".

הרב דוד סתיו אמר לקראת הוצאת החוברת כי מדובר בצעד נוסף של ארגון רבני צהר להנגשת הכשרות לחברה הישראלית החפצה לשמור כשרות בחו''ל. ''הפעם הכללנו את הלכות השבת בחוברת כדי לאפשר למטיילים לשמור את השבת והלכותיה לנוכח האתגרים הטכנולוגיים הרבים בפניהם ניצב המטייל החפץ לשמור שבת".