כבר לא צריך להוציא את השטיח מהבית

השטיחים והספות ממלאים את החדרים באווירה ביתית, ולכן הם נפוצים גם בישראל החמה. עם זאת, הם עלולים לדהות ולאבד את צבעם עם הזמן.

תוכן שיווקי , ב' בתמוז תשע"ח

ניקוי שטיחים
ניקוי שטיחים
Istock

לכל אחד מאתנו יש שטיח אהוב בבית. זה יכול להיות שטיח וינטאג' גדול ואדום המתאים לספה, שטיח שאגי חמים ונעים המונח בחדר הילדים ומגן על רגליים יחפות מפני הרצפה הקרה או ספת בד מעוצבת שהזמנתם במיוחד עבור הבית החדש.

השטיחים והספות ממלאים את החדרים באווירה ביתית וחמימה בכל עת, ולכן הם נפוצים גם בישראל החמה. עם זאת, גם פרטים אלה עלולים לדהות ולאבד את צבעם ככל שעובר הזמן.

השטיחים והספות שצוברים לכלוך

רובנו דואגים לשאוב את האבק מן השטיח אחת לשבוע לפחות. אך גם אם נבחר בשואב האבק החזק ביותר, לא תמיד נצליח להיפטר מכל האבק. אחת הסיבות לכך היא חוסר אוורור בבית. בימי החורף וגם בימי הקיץ אנו נוטים להסתמך על המיזוג המלאכותי הבוקע מתוך המזגן שלנו.

עקב זאת, חדרי הבית אינם זוכים לאוורור הראוי להם: אבק וגזים רעילים מצטברים בתוך הבית ובייחוד בשטיח השעיר, ועלולים לגרום לתגובות אלרגיות ולקשיי נשימה בקרב דיירי הבית. ואם לא די בכך, הרי שהשטיחים שלנו נוטים לספוג כתמי קפה של בוקר שנשפך בטעות או עקבות בוץ שהביאו עמם הילדים. הצטברות הלכלוך גוברת במקומות כמו משרדים או בניינים ציבוריים שבהם ניקוי שטיחים גדולים המתוחים מקיר לקיר הופך לאתגר.

בדומה לשטיחים, גם הספות נוטות לצבור אבק ולכלוך. אם אתם נוהגים לשבת על הספה ולאכול ארוחת ערב, אל תתפלאו כאשר מתחת לריפוד תמצאו מזון מגוונות: פירורי לחם, במבה, חתיכות גבינה ואפילו סימנים של קפה. מעבר לכך, ישיבה ממושכת על הספה מלכלכת ומשפשפת את הריפוד. לצורך כך יש להזמין שירות ניקוי ספות.

מתי כדאי להזמין ניקוי שטיחים מקצועי

אתם יודעים לשמור על ניקיון הבית שלכם, ללא ספק. אבל גם אם אפשר לאכול אצלכם מהרצפה (או במקרה הזה מהשטיח), לא תוכלו להתגבר על כל סוגי הלכלוך בכוחות עצמכם. כמה סימנים משמעותיים עלולים להעיד על כך שכדאי לקרוא למנקי שטיחים מקצועיים:

  • כשהכתם אינו יורד – כבר נסיתם הכול: כיבסתם את השטיח, שאבתם את כל האבק, אך הכתם העקשן שאת מקורו אינכם זוכרים מסרב לרדת. צוות מקצועי המבצע ניקוי ספות ושטיחים משתמש בחומרים מיוחדים שיכולים להתמודד עם כתמים קשים במיוחד דוגמת כתמי צבע, דם או כתמי איפור כמו שפתון וצליליות אשר נחשבים לקשים להסרה.
  • כשאתם מתקשים לנשום – נכנסים לחדר ומגלים שיש לכם קוצר נשימה? ייתכן שקרדית אבק הבית התנחלה בתוך השטיח שלכם.
  • כשריח רע נודף מהשטיח – השטיח אינו צובר רק לכלוכים ויזואליים, אלא גם ריחות של שאריות מזון ומשקאות הנספגים בו. אם השטיח מדיף ריח רע גם לאחר שכיבסתם אותו כמה פעמים, אל תמהרו להיפטר ממנו. לפעמים כל מה שצריך הוא ידיים מקצועיות.
  • כשאינכם זוכרים מהו צבעו האמתי של השטיח שלכם - נניח שאתם יושבים בסלון הבית שלכם על הספה, מסתכלים בתמונות האלבום שלכם ומניחים רגליים יחפות על השטיח האפור שלכם. לפתע, נגלית לעיניכם תמונה שצולמה לפני כ-5 שנים בסלון ביתכם, ובה נראים הילדים כשהם יושבים על שטיח בצבע תכלת. מבט חטוף בשטיח האפור שלכם מגלה לכם בעצם שמדובר באותו שטיח, אלא שלאורך זמן הוא התלכלך עד כדי כך ששינה את צבעו.

לפעמים אפשר לנקות את הספה לבד

במקרים מסוימים אתם יכולים להתגבר על הלכלוכים בכוחות עצמכם. לדוגמה, הרי לא תזעיקו מנקה ספות מקצועי רגע לפני שהאורחים באים רק בגלל כתם בלתי מזוהה על גבי הספה. ראשית, זהו את מקורו של הכתם – האם מדובר בכתם על בסיס מים או בהפרשות מהגוף? שנית, יש לטפטף מעט מים כדי שרמת החומציות של הכתם תתאזן. לאחר מכן, יש להוסיף מעט נוזל לשטיפת כלים על מגבת כותנה בצבע לבן, להניח בזהירות על הכתם ולהמתין במשך כ-30 שניות. אם מדובר בכתם בלתי שומני שלא הספיק להיספג, הוא ירד במהירות.

כך עושים זאת מקצוענים

ניקוי ספות ושטיחים מקצועי מתבצע במיומנות רבה ולפי שלבים מוגדרים. לדוגמה, במקרה של ניקוי שטיחים בוחן הצוות תחילה את השטיח ומנער אותו מפני חול ואבק. פעולה זו מפנה את השטח לביצוע פעולות ניקוי מתקדמות יותר.

לאחר מכן, מתקבלת תמונה ברורה יותר לגבי מצבו של השטיח ואנשי הצוות מתאימים עבורו את חומרי הניקוי הדרושים לו, תוך התחשבות בגיל השטח ובסוגו (שאגי, ויסקוזה, שטיח עור, אפגאני, הודי וכדומה). בשלב הבא עובר השטיח שלכם שטיפה יסודית, תוך הוצאת כל הלכלוך ושימוש אינטנסיבי (אך זהיר) בחומרי הניקוי. בשלבי הניקוי האחרונים עובר השטיח סחיטה מקצועית ולאחר מכן ייבוש מבוקר.