טיול: יער העצים

750 מיני עצים הנטועים ביער אילנות מייצגים מבחר עצום של מקומות ברחבי העולם. מרכז מבקרים חדש פתוח לציבור.

כתב וצילם: קובי פינקלר , ד' בתמוז תשע"ח

יער האילנות
יער האילנות
צילום: קובי פינקלר

על אם הדרך בכביש 4 בלב השרון הירוק, ממוקם לו יער מיוחד במינו, שאין שני לו בישראל.

750 מיני עצים צומחים זה לצד זה (מהם 70 סוגים שונים של עצי אקליפטוס) ומייצגים מבחר עצום של מקומות ברחבי העולם.

סיור ביער הוא חוויה לאוהבי טבע והזדמנות לעריכת היכרות עם עצים זרים, מוזרים ומופלאים, חלקם בעלי מראה אקזוטי מרתק. קק"ל מפעילה באילנות מרכז מבקרים המוקדש כולו לעצים, משלב את הטכנולוגיות החדישות ביותר בתחום, ומציע למבקרים בו חוויה מיוחדת במינה.

70 מיני אקליפטוס

היער שברבות השנים ניתן לו השם "יער האילנות" ניטע בשנות החמישים של המאה העשרים על ידי אנשי המחלקה לחקר היער של משרד החקלאות כארבורטום – גן אקלום העצים של ישראל.

יערני משרד החקלאות עשו את עבודתם נאמנה. הם אספו כ-700 מינים של עצים מרחבי העולם כולו ושתלו אותם בגן ב-25 חלקות, בהתאם לאזורים הגיאוגרפיים שמהם נאספו העצים.

היער שקק חיים. החוקרים בדקו באילנות את מידת התאמתם של מיני העצים שצמחו בגן ואת האפשרויות לנצלם כעצי יער. המקום שימש מרכז לפעילות המחקר היערני בארץ ונעשו פה עבודות מחקר חשובות באיסוף זרעים, מזיקי עצים ותחומים אחרים הקשורים ביערנות.

לפני חמש שנים קיבלה על עצמה קק"ל להציל את הארבורטום ולשקמו. פעולות השיקום כללו מיפוי מדוקדק של הגן והעצים שבו, טיפול בעצים הקיימים, נטיעה של מיני עצים נוספים ופרישת מערכת השקיה ממוחשבת. למרגלות כל מין עץ המיוצג בגן הוצב שלט המציג את תעודת הזהות שלו. בשלט משולב QR קוד, שניתן לסורקו באמצעות טלפון נייד חכם ולזכות במידע מעניין נוסף.

בגן נסללו כ-2.5 ק"מ של שבילים ולצידם הוצבו ספסלים, המעניקים הזדמנויות להתרגעות תוך כדי צפייה בעצים.

בסמוך לרחבת החניה, שולחנות פיקניק נגישים ועמדת "מסבירן", המעניקה הסבר קולי קצר על איקלום עצי היער.

ואיך אפשר לקיים יער בלי מרכז מבקרים ? מרכז המבקרים החדש בגן הבוטני באילנות

מרכז המבקרים

לפני שנה נפתח להרצה מרכז מבקרים טכנולוגי מרשים, המוקדש כולו ליצירה המופלאה של הטבע – עצים, יער וסביבה, והוא משלב את הטכנולוגיות החדישות ביותר בתחום, ומציע למבקרים בו חוויה מיוחדת במינה. מנהלת מקום טובית שפירא מכניסה לו נופך מיוחד.

בלב החדר ניצב עץ מלאכותי מסוגנן, מואר בתאורה מיוחדת. מסביב לעץ מוצבים שישה מחשבי לוח מצוידים באוזניות. תחילה מוצג סרטון קצר המסביר באופן כללי על העץ. אחר כך מכוונים את מחשב הלוח אל השורשים, אל הגזע, אל הנוף או אל הפרחים והפירות, ובכל פעם מתקבל סרטון קצר המסביר על המבנה והתפקוד של האיברים השונים בחיי העץ.

בתוך המרכז

באזור אחר של החלל מוזמנים המבקרים לרכיבת אופניים המשלבת חווית מציאות מדומה. מפעם לפעם "פוגשים "בעל חיים כלשהו, ואם הוא ממקד אליך את מבטו, קופץ סרטון הסבר על אותו בעל חיים.

עמדת האופניים נגישה גם היא. בעלי מוגבלויות יכולים לחוות אותה חוויה מבלי להפעיל את הרגליים.

ליד האופניים עמדת הגלובוס הפותחת צוהר למגוון סוגי היערות בעולמנו.

אופניים לכל גיל


ובחלל ממוזג אחר סרט באורך כ-13 דקות. בתום המיצג נערכת תחרות טריוויה קבוצתית של 50 שאלות.

ובחזרה ליער.

סיור בגן העצים באילנות הוא חוויה לאוהבי טבע, ומקום נפלא כאמור, לעריכת היכרות עם עצים מיוחדים מכל רחבי העולם. הסיור המלא ביער נמשך כשעה, וניתן לחלק אותו לשני מסלולים, המובאים לפניכם. מוקדי העניין מתוארים לפי הופעתם לאורך המסלול ובהתאם למספרים המופיעים במפה.

אחרי הליכה בין השבילים והעצים המסומנים נגיע למעגל הקזוארינות, מקום שבו צומחים 39 עצי קזוארינה במעגל שקוטרו כשמונה מטרים. צמרות הקזוארינות יוצרת סכך ירוק מעל לראשי המבקרים ונוסכות במקום אווירה מיוחדת.

לא הרחק משם, מבוך ירוק ואם לא נכנס איך תצא? אז כנסו ולימדו עוד פרק על היער.
בסוף, בדרך חזרה, נתבונן בצמח בעל מראה של דקל קטן, הצומח לבדו לפני מרכז המבקרים.

לקבלת פרטים נוספים ניתן להתקשר לטלפון: 09-8974800