נתיב האבות
"היה אפשר למנוע את ההרס הארור הזה"

כתב ערוץ 7 ליווה את גיל בר לב לסיור בהריסות ביתו בשכונת נתיב האבות. "הראש מורם והלב כואב ובעזרת ה' נתקדם ונצליח".

אלירן אהרון , ד' בתמוז תשע"ח

גיל בר לב
גיל בר לב
צילום: אלירן אהרון

גיל בר לב חזר היום (ראשון) לחורבות ביתו בנתיב האבות לאחר ההרס שבוצע בשכונה בסוף השבוע שעבר בעקבות פסיקת בג''ץ.

"כואב, כואב מאוד, אבל אוזרים כוח ומקווים להתרומם", הוא אומר. "לפני כמה ימים היה כאן בית שלם עם הרבה אנשים שנתנו יד וחיבוק, ועכשיו גל חורבות שמם. בשביל מה? מי מרוויח מהדבר הזה?".

בר לב מוביל אותנו אל בין החורבות של מה שהיה עד לא מכבר הבית שבנה והחצר שנטע בה גפנים. ומראה את הדרך שהובילה אל שער הבית. "נעשתה כאן עבודה כירורגית בהרס הבית. שמרו על העצים", הוא אומר בקול מריר.

"לצערינו הרב בית המשפט העליון יודע לעשות עבודה כירורגית רק למחבלים. להם הורסים רק את החדר של המחבל כדי לא לפגוע בבני הבית, וכאן, בשביל מטר אחד הופכים בית לעיי חורבות כשאף אחד לא מרוויח מזה ובסופו של תהליך הבית ייבנה מחדש. זה טירוף".

מוסיף בר לב וקובע כי "במקום מתוקן ובהתנהלות מתוקנת זה יכול היה להימנע. גם בשלב הראשון ניתן היה לתת מענה משפטי, בודקים חריגות ונותנים פיצוי ומצילים את הבתים. גם במהלך הדין עצמו המדינה ניסתה להציל על ידי ניסור אבל המנהל האזרחי שם רגל. יש כאן כוחות של טוב ורע שנלחמים על הגב שלנו, ואנחנו נמחצים כמו עם מכבש".

בר לב מספר כי גם רעייתו ביקרה כבר במקום בו היה ביתם. הוא עצמו נכח גם בשעת ההרס עצמה. "הסתכלנו במהלך ההרס כדי לראות את המציאות בעיניים. מי שיש לו כוח אז עדיף ככה. אמרנו 'תיקון הכללי' והמשכנו להילחם על העצים".

על השיח המשפחתי שהתקיים לפני ההרס ובמהלכו, מספר בר לב: "אמרנו לעצמו שהטוב שהיה לנו בבית הזה ימשיך איתנו הלאה. מאחורינו נשארים עצים ואבנים ולאחר שנחזור לשפיות, נתמודד עם התהליך הלאה כדי לבנות את הבית עם שאר הבתים בנתיב האבות".

בדבריו הוא מזכיר כי התקוות לעתיד אינם רק חלומות אלא גם החלטות שהתקבלו ויש לישמן. "יש גם תקווה וגם החלטת ממשלה שנתיב האבות תוסדר, וצריך לדאוג שיבנו כאן את 350 יחידות הדיור. תיאורטית ניתן להשלים תב"ע בעוד שנה או שנתיים ולבנות מחדש. היינו באמצע תהליך שנקטע בידי בג"ץ. אפשר היה לאטום את הבית או לחתוך פינה. למה להרוס ככה?".

"המסר לעם ישראל הוא שעדיין לא הגענו למנוחה ולנחלה. יש עוד הרבה מה לתקן. הגיע הזמן שארץ ישראל ואדמת אבות תהיה בריבונות ישראל עם חוק ישראלי פשוט ולתקן את כל הפגמים, מבג"ץ, ממשלה, מנהל אזרחי וכל מי שכשלו בתהליך הזה שצף בנתיב האבות". את דבריו הוא חותם בתחושה האישית: "הראש מורם והלב כואב ובעזרת ה' נתקדם ונצליח".טוען....