נזיפה מהשגריר: "כפיות טובה"

דיוויד פרידמן מתח ביקורת על פוליטיקאים שדרשו הכרה אמריקנית ברמת הגולן. "האינטרסים של ארה"ב גלובליים ולא קשורים רק בישראל".

ערוץ 7 , ד' בתמוז תשע"ח

דיוויד פרידמן
דיוויד פרידמן
צילום: הלל מאיר/TPS

שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן מתח ביקורת על חברי כנסת ושרים שקראו להכרה אמריקנית בריבונות בישראלית ברמת הגולן, זמן קצר לאחר העברת השגרירות האמריקנית לירושלים.

בשיחות סגורות עם חברי כנסת אמר פרידמן כי "בישראל לא מבינים שהאינטרסים של ארה"ב הם גלובליים ולא קשורים רק במדינת ישראל. לפוליטיקאים הישראלים יש רק אג'נדה מקומית.

''עשינו את הדבר העצום הזה של הכרה בירושלים והעברת השגרירות ובישראל, במקום להגיד תודה, רוצים כבר את הדבר הנוסף. יש פה כפיות טובה".

מטעם שגרירות ארה"ב בישראל נמסר בתגובה כי "השגריר פרידמן אינו זוכר את השיחות האלה לגבי המדיניות של הכרה ברמת הגולן אין לנו שום הצהרות מדיניות חדשות להודיע בעת הזו".

ייתכן כי דברי השגריר מגיעים בין היתר בעקבות ראיון שהעניק השר ישראל כץ לסוכנות הידיעות רויטרס. השר כץ המשמש כחבר הקבינט המדיני ביטחוני, אמר כי ההכרה בגולן משווקת לממשל האמריקני כתשובה מוחצת נגד התפשטות המשטר האיראני בסוריה.

"זה הזמן המושלם למהלך כזה. התגובה הכואבת ביותר שאתה יכול לתת לאיראנים היא להכיר בריבונות של ישראל בגולן - על ידי הצהרה של נשיא אמריקני", אמר כץ. "המסר לטהרן יהיה ברור", הסביר השר, "אתה רוצה להרוס ולייצר מתקפות נגד ישראל? ארה"ב תתייצב ותעשה את ההפך".