יאיר גולן: הופתעתי מיחס הימין כלפיי

סגן הרמטכ"ל לשעבר התייחס לסערה שחולל לפני שנתיים כשאמר שהוא מזהה בישראל ''תהליכים מעוררי חלחלה'' שהתרחשו בגרמניה הנאצית.

ערוץ 7 , ה' בתמוז תשע"ח

יאיר גולן
יאיר גולן
צילום: גפן רזניק, פלאש 90

"לא נרדם בלילות", ספרו החדש של גיורא איילנד, לשעבר ראש אגף המבצעים במטכ"ל וראש המועצה לביטחון לאומי, הושק אמש (ראשון) במכון למחקרי ביטחון לאומי בתל-אביב.

במסגרת האירוע נערך פאנל בנושא יחסי צבא-חברה בהנחיית העיתונאי יועז הנדל ובהשתתפות שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון, סגן הרמטכ"ל לשעבר יאיר גולן והעיתונאי יואב לימור.

על פי הדיווח בעיתון ''ידיעות אחרונות'', במהלך הפאנל עלה הנושא של השפעת הלחץ הציבורי על קבלת החלטות של הדרג המדיני.

יעלון אמר כי "צה"ל בבגרותו הוא גוף ממלכתי. הוא יודע את הגבול שבין הצבאי לפוליטי. פעם הוא סופג מימין ופעם משמאל. הטענה שלי היא רק לדרג הפוליטי. בייחוד כשמשתמשים בכל מיני אמירות כמו 'נתנו חופש פעולה לצבא'. פה פשוט גילגלתם את האחריות לצבא".

האלוף גולן התייחס לסערה שחולל לפני שנתיים כשאמר שהוא מזהה בישראל ''תהליכים מעוררי חלחלה'' שהתרחשו בגרמניה הנאצית. "מאוד הופתעתי מהיחס של הימין כלפיי בעקבות הנאום", אמר גולן.

ההתבטאות של סגן הרמטכ"ל

נזכיר כי האלוף גולן, לשעבר סגן הרמטכ''ל, הפתיע רבים בטקס יום הזיכרון לשואה ולגבורה שנערך במכון משואה במאי 2016. גולן אמר אז כי הוא מזהה בישראל של היום עדות לתהליכים שהתרחשו באירופה לפני השואה.

"אם יש משהו שמפחיד אותי בזיכרון השואה, הוא זיהוי תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה בכלל, ובגרמניה בפרט, אז — לפני 70, 80 ו–90 שנה — ומציאת עדות להם כאן בקרבנו, היום, ב–2016", אמר.

גולן טען אז כי יום השואה נועד לחשבון נפש לאומי. "אין קל יותר מלשנוא את הזר, לעורר חרדות ולהלך אימים. אין יותר קל מהתבהמות, התקרנפות והתחסדות. ביום השואה ראוי לדון ביכולתנו שלנו לעקור מקרבנו ניצנים של חוסר סבלנות, ניצנים של אלימות, ניצנים של הרס עצמי ודרך ההידרדרות המוסרית''.

גולן אמר בנאומו כי השואה "צריכה להביא אותנו להרהורים מעמיקים בדבר אחריותה של מנהיגות ובדבר איכותה של חברה והיא חייבת להוביל אותנו לחשיבה יסודית על איך אנו, כאן ועכשיו, נוהגים בגר, ביתום ובאלמנה, ובאלו שדומים להם".

לפני כשנה, בראיון לחדשות עשר, התייחס גולן לנאום ה"תהליכים" שנשא בערב יום השואה ואמר "אני לא מתחרט על האמירה. חשבתי שאני מדבר על דברים שחשובים שייאמרו, ואני עדיין מאמין בהם".

גולן לא התרגש מהביקורת שהוטחה בו. "ירו עלי דברים קשים יותר בשירות הצבאי", אמר, "כנראה זה נופל על מרחב שהוא מאוד רגיש בציבוריות הישראלית. לא אמרתי שזה פרצופנו ולא השוויתי, אלא שאלו אירועים מדאיגים שכדאי להסתכל עליהם בצורה מפוקחת. אין דבר הרסני יותר לחברה מאלימות פראית".

סגן הרמטכ''ל לשעבר טען גם כי האיום הקיומי על ישראל נעלם, ומעתה היא אינה חייבת להגיע להכרעה בכל עימות: "הכרעה בישראל היא לא הכרעת בעלות הברית את גרמניה הנאצית. לא נגיע למצב שאנחנו מביסים את כל העולם הערבי – ופתרנו את הסכסוך בכוח", אמר גולן.