"בני גנץ לא בשל- אין פה בכלל עוררין"

האלוף במיל' יום טוב סמיה: מקבל בכל יום פניות להצטרף למהפכה במחנה הציוני נגד אבי גבאי.

ערוץ 7 , ה' בתמוז תשע"ח

יום טוב סמיה
יום טוב סמיה
צילום: יוני קמפינסקי

אלוף (מיל') יום טוב סמיה, לשעבר אלוף פיקוד הדרום, מכיר היטב את הגזרה הבוערת בעוטף עזה.

עם זאת, טרור העפיפונים הותיר גם אצלו את התחושה שמדובר במורכבות שהוא לא פגש, מורכבות שהאשם בה לדבריו הוא הדרג הפוליטי בישראל.

"אני מבלה הרבה באזור, והאמת היא שלא הייתי רוצה להחליף את אלוף פיקוד הדרום הנוכחי בכל צורה ובכל דרך שהיא", אמר לאילה חסון ברדיו 103FM, "אני חושב שכל הצבא נמצא במצב שבו המשימה היא כמעט בלתי אפשרית - גם בלבנון וגם בגבול עזה".

אלה לא דברים שאיש צבא אמור להגיד.

"מדיניות בטחונית רופסת ממאי 2000 עד היום הובילה למצב אבסורדי שבו חמאס וחיזבאללה יושבים על הגבול כאילו הם צבא ריבוני, וזה נתן להם יתרון עצום. אין לארגונים את החובה לשהות במחתרת והם עושים את כל מה שהם רוצים".

את זה אנחנו יודעים. זה לא מלחמות של פעם מול צבא וטנקים. השאלה איך מתמודדים עם זה.
"צריך להיות שינוי מדיניות ולהרחיק את חמאס מעזה. אני מערער על כל המילה דמוקרטיה ברשות. לא היו שם ממש בחירות דמוקרטיות, הכל צביעות. אם היה לנו אומץ אמיתי ומנהיגים אמיתיים, כבר במבצע עופרת יצוקה ב־2008 ההנחייה הייתה צריכה להיות למוטט את שלטון חמאס בעזה. מאז זה הולך ונהיה יותר קשה ובלתי־אפשרי".

אז מה עושים עכשיו?
"צריך לשנות מייד את הוראות הפתיחה באש ולפגוע בכל מפריח עפיפונים, ולחזור ולפעול במדיניות של סיכולים ממוקדים נגד ראשי חמאס. לפגוע להם בראש, יהיה המחיר אשר יהיה".

בניגוד לדעתו על הצורך בהם בעזה, בהמשך השיחה הביע סמיה ביקורת על מדיניות הסיכולים הממוקדים, אשר כן קיימת - במפלגת העבודה שבה הוא חבר. היעד, כתמיד, הוא מי שעומד בראש. "זה כואב לי. תמכתי ביצחק הרצוג בסיבוב הראשון ובגבאי בסיבוב השני. יום אחרי שאבי גבאי נבחר יצאתי למשרדו ואמרתי לו 'אני עובד בשבילך ואצלך. זו דמוקרטיה, אתה זכית, כולנו מאחוריך'", אמר.

"אנחנו דור חדש במפלגה, ננסה לשנות את הדי.אנ.איי שלה. כל הזמן פונים אלי ומציעים לי לקחת חלק בלהעיף את גבאי, רק אתמול קיבלתי 4 הודעות כאלה, ואני אומר 'חבר'ה, אתם מטומטמים?'. אל תכניסו אותי לרשימות של כאלה שעושים מהפכה בתוך המפלגה. גבאי זכה באופן דמוקרטי לראשות המפלגה ומי שלא מוצא חן בעיניו יכול לעזוב".

לצד התמיכה בגבאי, ניכר כי חשוב לסמיה לבדל את עצמו מהכוכב העולה של הפוליטיקה הישראלית, הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ. סמיה הדגיש כי חלפו 18 שנים מאז שפשט את מדיו, והזכיר את פועלו בעולם העסקים ואת פעילות השטח שהוא עושה בכל רחבי הארץ מאז שהחל את דרכו הפוליטית. כשנשאל מדוע מפלגת העבודה צריכה לחפש אלוף במילואים נוסף אם כבר קיים אחד במפלגה השיב: "אני חושב שהשאלה שלך מצוינת ויש להפנות אותה לאנשים הנכונים, במקרה הזה ליושב ראש המפלגה".

"אם גנרלים אקס־רמטכ"לים רוצים ללכת לפוליטיקה, לדעתי הם צריכים קודם כל לבלות זוג נעל אחד באזרחות לפחות. תלמדו לשלם משכורת, תלמדו להקים עסק, תלמדו לרוץ במכרז של המדינה ולראות את השחיתות, תלמדו לראות את הדברים מהצד של האזרח הפשוט שקונה קרטון חלב. תכתתו רגליים ואז תחליטו אם מתאים לכם או לא", הוסיף.

אז מהדברים שלך אני מבינה שבני גנץ לא בשל לפוליטיקה.
גנץ לא בשל, אין פה בכלל עוררין. הוא צריך להצטרף למפלגה, לא משנה איזו, להסתובב בשטח, לפתוח את פיו ולהגיד את עמדתו - וזה מה שצריך לעשות".