מתקני השהייה נסגרו, הפשע גואה

מפקד תחנת שרת בדרום תל אביב דיווח בכנסת על עלייה באלימות מצד מסתננים בעת האחרונה. יו"ר הוועדה ח"כ קיש: "כרסום ההרתעה מדאיג"

חזקי ברוך , ה' בתמוז תשע"ח

ח"כ קיש בוועדת הפנים
ח"כ קיש בוועדת הפנים
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ועדת הפנים של הכנסת דנה היום (ראשון) בבעיות האכיפה כלפי מסתננים.

סנ"צ צחי שרעבי, מפקד תחנת שרת סיפר כי "בתקופה האחרונה יש עליה בעבירות אלימות, שוד ותקיפה חמורה בקרב מסתננים בדרום תל אביב, ביחס לשנה קודמת".

לדבריו, "בשנת 2018 הייתה הרבה הרתעה מנהלית כי הייתה היכולת לשלוח לסהרונים וחולות. הייתה יכולת למנוע ולצמצמם אלימות ופשיעה. הם מבינים היום שאין יכולת לאכוף כי הליך פלילי הרבה יותר מורכב".

יו"ר הוועדה ח"כ יואב קיש אמר כי "התופעה של קטטות בין מתנגדי לתומכי המשטר באריתריאה פחות מטרידה אותי. האלימות עצמה וכרסום ההרתעה מאד מדאיגים ואני מבקש מהמשטרה להעביר לוועדה נתונים. אני שואל את רשות ההגירה – יש לנו תמונות של תומכי משטר להגדרתם. למה הם פה?".

יוסי אדלשטיין, נציג רשות ההגירה ענה, "אנחנו לא מכירים מושג של תומכי או מתנגדי משטר. לא נכנסנו לסוגיה. לא מכירים כזו חלוקה. היום הוא מתנגד משטר מחר תומך".

הפעילה הדרום תל אביבית, שפי פז, הסבירה בדיון כי הבעיה נובעת מביטול אפשרות הגיבוש. "יש כאן 'תומכי משטר' כבר 7-8 שנים. לא הייתם יודעים על האלימות ביניהם למתנגדי המשטר אם הפעילים שלנו לא היו מצלמים. גם זה בלוף. יש כמה עשרות תומכי משטר וכמה עשרות, אולי מאות, מתנגדי משטר. כל השאר מהגרי עבודה. שלא ינהלו מלחמות אזרחים אצלנו בשכונות. חבר'ה שלנו שצילמו, עפו להם אבנים מעל לראש".