"מערכת המשפט דפוקה ומעוותת"

שופטת ביהמ"ש המחוזי סירבה לאשר שלילת אזרחות למחבל שהניח מטען באוטובוס ופצע 24 אזרחים. ח"כ סמוטריץ': "שיקול דעת עקום ומנותק".

עדו בן פורת , ו' בתמוז תשע"ח

פיגוע בתל אביב
פיגוע בתל אביב
צילום ארכיון: פלאש 90

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) תוקף את החלטת בית המשפט המחוזי למנוע שלילת אזרחות ממחבל ערבי שניח מטען חבלה באוטובוס בתל אביב. בפיגוע נפצעו 24 אזרחים.

''באמת שכבר אין לי מילים כדי לתאר את התסכול והכאב ממערכת המשפט הישראלית, שמתגלה פעם אחר פעם בערוותה, כמערכת דפוקה עם עולם ערכים מעוות ושיקול דעת עקום ומנותק", אמר סמוטריץ'.

שופטת בית המשפט המחוזי מרכז בלוד ורדה מרוז טענה בפסק הדין כי הנחת המטען אינה מעשה חריג המצדיק צעד קיצוני כמו שלילת אזרחות.

"ב'מדד מעשי הטרור' - אשר רובם ככולם אכזריים ונפשעים - אין מעשה הטרור שביצע המשיב (המחבל), על אף חומרתו, חריג או קיצוני", כתבה השופטת.

המחבל מחמד מפארג'ה ביצע בחודש נובמבר 2012 פיגוע בתל אביב, במהלכו הטמין מטען נפץ באוטובוס במרכז העיר. בפיגוע נפצעו 24 בני אדם, שניים מהם באורח קשה. המחבל קיבל תושבות קבע עוד בשנת 1995 יחד עם אביו, במסגרת איחוד משפחות. ובשנת 2008 התאזרח כקטין יחד עם אביו. ארבע שנים מאוחר יותר ביצע את הפיגוע.

מפארג׳ה הורשע בכוונה לסייע לאויב, בניסיון לרצח, בגרימת חבלה חמורה ונגזרו עליו 25 שנות מאסר.
במסגרת ההליך לביטול אזרחות, הגיש שר הפנים דרעי, באישור היועץ המשפטי לממשלה, בקשה לבית המשפט לביטול אזרחותו.

השר אריה דרעי הבהיר כי בכוונתו לערער על פסק הדין: "מדובר בהחלטה שלא מתחשבת ברגשות הציבור הישראלי ובמשפחות קורבנות הטרור".

"אם הנחת מטען נפץ באוטובוס ופציעת 24 בני אדם אינם מספיק קיצוניים אז מה נחשב לקיצוני?!", תהה השר דרעי.