''המחאה להרחקת האסדה – פסיכולוגית''

השר אלקין משוכנע שמיקום אסדת לווייתן אינו מסוכן, אלא להיפך: הפעילת האסדה תפסיק את פעילות התחנות הפחמיות המרעילות את הציבור.

שמעון כהן , ו' בתמוז תשע"ח

המחאות להרחקת האסדה
המחאות להרחקת האסדה
צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

השר להגנת הסביבה ירושלים והמורשת זאב אלקין מתייחס ביומן ערוץ 7 למאבק הציבורי להרחקת אסדת הגז של קידוח לווייתן.

לדבריו המומחים שבחנו את הנתונים העלו כי אין סכנה במיקומה של האסדה וככל שתקדם הפעלתו תופסק הפעלתן המסוכנת באמת של התחנות הפחמיות.

בפני השר הצגנו כמה מהטענות שמעלים המוחים נגד מיקומו הקרוב לחוף של הקידוח. לדבריהם פעילות האסדה תביא לזיהום אוויר חמור ומסוכן, יתעורר חשש כבד לדליפה בשל תקלה שתזהם הן את מי התהום, הן את החופים בדלקים מסוכנים והן את האוויר.

המוחים טוענים להיסטוריה חמורה של תקלות ודליפות כחלק משגרת יומם של אסדות דומות ברחבי העולם ולתקן בינלאומי לפיו אסדות מוקמות במרחק של למעלה ממאה ועשרים קילומטרים מהחוף, מה שלא יהיה במיקומה הנוכחי של האסדה.

השר אלקין סבור כי מאחורי המחאה ישנה פסיכולוגיה הרבה יותר ממציאות, כהגדרתו. "המיקום של אסדת לווייתן נקבע על ידי מומחים משקולים שונים, כולל ביטחוניים. החברה, משיקולים כלכליים, רצתה להרחיק את האסדה מהחוף, אבל המדינה לא הלכה לקראתה משיקולים ביטחוניים".

"כל המומחים של הגנת הסביבה אישרו את המיקום הנוכחי. מובן שיהיו כללים כמו שיש על כל מפעל או אסדה אבל המרחק מספיק בטוח", אומר השר ומבהיר את קביעתו אודות הפסיכולוגיה שמאחורי המחאה: "זה פסיכולוגי, כי עד שאסדת לווייתן תעבוד ימשיכו תחנות הכוח בחדרה לעבוד, והן מזהמות בוודאות ברמה קשה ובאופן יומיומי. אנשים מתים טרם עת בכל שנה בגלל התחנות הפחמיות הללו. לכן נאבקנו על סגירת התחנות הללו וזכיתי שבקדנציה שלי הצלחנו לשכנע את שר האנגריה לסגור את התחנות הפחמיות מיד כשלווייתן תתחיל לעבוד".

אלקין מזכיר ומתריע: "כל עיקוב משאיר את התחנות הפחמיות". לדבריו גם בפגישה עם המוחים עצמם הוא תהה באוזניהם אם לא מוזר בעיניהם שהם נאבקים נגד משהו שמומחים קבעו שאין בו כל בעיה ומאבקם עלול להשאיר על תילו סכנה שכבר כיום גובה מחיר כבד ומסכנת חיים.

אלקין מספר כי המוחים השיבו לו שלסכנת התחנות הפחמיות התרגלו ויודעים כיצד להתמודד, בעוד הסכנה העתידים אינה מוכרת ומאיימת יותר. גישה זו, הוא אומר, מלמדת על חשש פסיכולוגי יותר מאשר חשש אמתי.

בדבריו הוא מציין כי בדיוני המשרד אודות השלכות מיקומה של האסדה ביקש לבחון עם המומחים לתחום אם קיימות מחלוקות ועמדות שונות באשר לסכנת האסדות, אך התברר כי קיימת תמימות דעים ולפיה הסכנה אינה קיימת. לטעמו על המוחים היה להפגין בעד האצת העבודות להקמת האסדה על מנת לחדול את פעילותן המסוכנת של התחנות הפחמיות.