אלקין מסביר: דבריי הוצאו מהקשרם

״המקסימום שערביי ירושלים יוכלו להשיג זה סגן או שניים, מה שאין בו אסון כי הם יטפלו בערביי מזרח העיר".

שמעון כהן , ו' בתמוז תשע"ח

הוצא מהקשרו. אלקין
הוצא מהקשרו. אלקין
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 קובע השר זאב אלקין כי הדברים שהובאו בשמו בעיתון 'הארץ' היו עיוות מכוון של דבריו, עיוות שהפך את אמירתו הימנית לבעלת משמעות שמאלנית.

נזכיר כי במאמרה של העיתונאית קרולינה לנדסמן ב'הארץ' צוטט השר כמתייחס לאפשרות לפיה יתגייסו ערביי מזרח ירושלים להצבעה המונית לראשות העירייה ולמעצה, ואומר כי "לא יהיה פה ראש עיר ערבי, אבל אם יהיה סגן או שניים ערבים, זה רק יעשה לעיר ולהם יותר טוב".

אלקין מגדיר את האופן בו הובנו וצוטטו דבריו כ'משעשע'. "עיתונאית לקחה חצי מאמירה מאוד ארוכה שלא פורסמה. זו דוגמא קלאסית לעיוות הדברים", הוא אומר וקובע כי מדובר בעיתונאית שהיא "אשת שמאל קיצוני", כלשונו.

"היה בינינו שיח על ירושלים ומשיקולי העיתון הוחלט שלא לפרסם את הראיון. היא ניסתה לשכנע אותי בכך שאין מנוס מחלוקת העיר. אני כידוע מתנגד לכך וגם פעלתי לביצור מעמדה של העיר ולשיריון מעמדה כך שכל שינוי במעמדה יזדקק לרוב של שמונים ח"כים. בראיון הבעתי התנגדות למסירת חלקים מירושלים, דבר שאגב יכול להיות רלוונטי עם השמועות על המהלך האמריקאי.

״אחד הטיעונים שהיא הביאה היה שכימין תצטרכו לוותר על חלקי ירושלים כי יהיה ראש עיר ערבי. אמרתי לה שהמספרים לא נכונים, וגם אם יקרה משהו שאני לא רואה אותו, שכולם יבואו לקלפי – הם לא עושים את זה כי הם מתנגדים לריבונות ישראל על העיר - המקסימום שהם יוכלו להשיג זה סגן או שניים, מה שאין בו אסון כי הם יטפלו בערביי מזרח העיר".

"מדובר באיום לא אקטואלי ודמוגרפית הוא לא נכון. לא יהיה ראש עיר ערבי. המקסימום הוא שותפות ברמת סגן ראש עיר. יש כאן דוגמא משעשעת איך מעוותים את דבריך והופכים עמדה ימנית לעמדת איש שמאל".

כשנשאל אם התנהלות כזו של עיתונאים גורמת לו לשקול מחדש אם נכון להתראיין בכל מקום, משיב אלקין: "אני לא נרתע מלהתראיין אצל איש שמאל, ובדרך כלל זה עובר בשלום". באשר למקרה הנוכחי הוא מציין כי מדובר במאמר דעה שבו היא לקחה ציטוט מראיון שלא פורסם".