טראמפ משיב מלחמה

הדמוקרטים טוענים שממשל טראמפ מפריד ילדים מהוריהם במעברי הגבול. ממשל טראמפ משיב מלחמה שערה ומאשים את הדמוקרטים.

גיא כהן , ו' בתמוז תשע"ח

דונלד טראמפ
דונלד טראמפ
רויטרס

ממשל טראמפ משיב מלחמה שערה, לאחר כמה שבועות בהם הדמוקרטים מאשימים אותו באכזריות במעברי הגבול.

לטענת הדמוקרטים, הממשל אימץ מדיניות שמפרידה ילדים של מהגרים בלתי חוקיים מהוריהם.

בסדרת ציוצים היום (רביעי) אמר טראמפ ש"הדמוקרטים הם הבעיה" וש"אם אין לך גבולות, אין לך מדינה". הוא קרא לדמוקרטים לתמוך בחקיקה שתאפשר לשלטונות ההגירה להפסיק להפריד ילדים מהוריהם במעברי הגבול.

מתקפת התעמולה הדמוקרטית נעזרת בצילומים קורעי לב, אם כי חלקם לא באמת צולמו בתקופתו של טראמפ ומהווים "פייק ניוז". צילום אחד שהופץ ברשתות החברתיות מראה ילדי מהגרים בתוך מה שנראה ככלובים – אבל התברר שהוא צולם בתקופת הנשיא ברק אובמה.

צילום אחר מראה מיניבוס שכל מושביו הם מושבים לפעוטות ונטען כי הוא משמש להסעת ילדים שהופרדו מהוריהם – אך בדיקה העלתה שזהו רכב הסעות של פעוטון רגיל, שמסיע פעוטות לטיולים.

אתמול הוכנסה למאבק המזכירה לביטחון המולדת, קירסטן נילסן. היא הסבירה שגם ממשל אובמה וממשל בוש הבן הפרידו בין ילדים להוריהם במעברי הגבול וכי בניגוד לטענות הדמוקרטים והעתונאים מהשמאל – לא מדובר בעניין חדש שהתחיל אצל ממשל טראמפ.

"הקונגרס יצר את הבעיה"

היא הסבירה שהחוקים הקיימים – בתוספת פסיקה מסויימת של בית משפט – יצרו מצב שבו אסור להחזיק ילדים במתקני המעבר ליותר מ-20 יום. כתוצאה מכך, בחלוף 20 יום ממעצר הילדים והוריהם, שלטונות ההגירה חייבים להחליט, האם להעביר את הילדים לידי משרד הבריאות והרווחה ולהשאיר את ההורים במעצר, או לשחרר את ההורים והילדים לתוך ארה"ב. בממשלים קודמים נהגו לפעמים לשחרר את ההורים והילדים, אך ממשל טראמפ החליט שלא לאפשר זאת יותר.

"הקונגרס ובתי המשפט יצרו את הבעיה הזו, והקונגרס והבתי המשפט הם היחידים שיכולים לתקן אותה", פסקה, והוסיפה כי שחרור אוטומטי של משפחות לתוך ארה"ב יהיה "אסון". לדבריה, המצב החוקי הנוכחי משרת את הארגונים שמבריחים לתוך ארה"ב בני אדם, סחורה גנובה, סמים ועוד.

נילסן הבהירה שחמישה מתוך כל ששה קטינים שמנסים לחצות את הגבול באופן לא חוקי נשלחים לשם ע"י הורים שאינם מתלווים אליהם. לדבריה, מאז השנה שעברה חלה עליה של יותר מ-400% במספר המשפחות שמנסות להסתנן לתוך ארה"ב, וכי כ-50,000 איש מנסים להסתנן מדי חודש.

הנשיא טען בציוץ כי "לדמוקרטים לא אכפת מפשיעה והם רוצים שמהגרים בלתי חוקיים ישרצו במדינה שלנו, ואין זה משנה כמה הם רעים, כמו [כנופיית הפשע] MS-13. הם לא יכולים לנצח [בבחירות] עם המדיניות הנוראה שלהם, אז הם רואים בהם מצביעים פוטנציאליים!"