רבנים: לבטל את כשרות רבני 'צהר'

קבוצת רבנים, בתוכה הרב דרוקמן והרב זלמן מלמד, ניסתה לייצר שיתוף פעולה בין רבני צהר לרבנות הראשית אולם המהלך נכשל.

עדו בן פורת , ז' בתמוז תשע"ח

הרב יעקב אריאל
הרב יעקב אריאל
צילום: עופר עמרם

קבוצת רבנים בציונות הדתית התכנסה במטרה לגבש עמדה על מערכת הכשרות החדשה של ארגון רבני צהר.

הרבנים - הרב יעקב אריאל, הרב חיים דרוקמן, הרב צפניה דרורי, הרב זלמן מלמד, הרב איסר קלונסקי והרב חיים שטיינר, נפגשו עם הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו, ואחר כך נפגשו עם ראשי צהר, במגמה לייצר שיתוף פעולה בתחום הכשרות אך הדבר לא צלח.

לאור זאת, פנו הרבנים לרבני צהר וציינו כי הם רואים בחומרה את הקמת מערכת הכשרות האלטרנטיבית.

''הדבר גורם לפגיעה בכשרות במדינת ישראל ומביא להנמכת רמת הכשרות, ובנוסף מהווה פגיעה קשה ברבנות הראשית", נאמר בהודעת הרבנים כפי שהועברה מלשכת הרב קלונסקי.

הרבנים קוראים לרבני צהר לבטל את מערך הכשרות הנפרד. הם הזכירו כי ''הרבנות הראשית לישראל נוסדה ע"י מרן הרב קוק זצ"ל במגמה לרכז את כל ענייני הרבנות והדת תחת סמכות רבנית אחת והחלטית שתהייה מחייבת את כל הציבור בארץ בלי גופים אחרים הפועלים עצמאית ללא הסמכות המרכזית''.

מארגון רבני צהר נמסר בתגובה: ''איננו נוהגים לדווח מתוך ישיבות סגורות. רק נאמר כי בישיבה זו לא היתה פניה לצהר לסגור את המיזם אלא לשתף פעולה עם הרבנות הראשית. צהר הגיבה בחיוב רב להצעה מתוך רצונה לשתף פעולה עם הרבנות.

''רבנים רבים, ראשי קהילות, ישיבות תומכים מאד בהגדלת הכשרות על ידי מערך הכשרות של צהר. חשוב לציין כי רבים מבתי העסק שקבלו את כשרות צהר היו בעבר לא כשרים ופתוחים בשבת ובזכות כשרות צהר הם הפכו לכשרים וסגורים בשבת.

''הגדלת הכשרות בישראל על פי ההלכה היא דרכנו ואנו מחוייבים לה כלפי שמיא אנו מקווים כי מאמציהם של מורינו ורבותינו יבשילו לכלל שיתוף פעולה פורה עם הרבנות הראשית כי זאת מגמתינו''.

בארגון ליב''ה תקפו את רבני צהר ומסרו ''ארגון צהר מוכיח פעם אחר פעם, שהמטרה - פגיעה ברבנות הראשית, מכשירה כל צעד בדרך. פגיעה במהפכת הכשרות של הרב מיכה הלוי בפתח תקווה, התנהלות כוחנית ואיומים נגד המבקרים, ועכשיו גם התעלמות מוחלטת מכל רבני ישראל.

"התנהלות כזו מזכירה יותר ארגון פוליטי/עסקי כושל ובטח שלא מתאימה לארגון ששואף להיות 'ארגון רבנים'. הגיע הזמן שבארגון צהר יתחילו לשמוע לרבני ישראל ולרחשי הציבור ויפסיקו את המהלכים להחלשת הרבנות הראשית'', אמרו בליב''ה.

הרב דוד סתיו
עופר עמר

בשבוע שעבר דווח בערוץ 7 כי מסעדות ובעלי עסקים יהודיים מחו"ל פנו אל ארגון רבני צהר וביקשו לעבור להשגחת הכשרות שלהם לקראת חופשת הקיץ, תקופה בה המוני ישראלים ממריאים לחופשות בעולם.

בארגון הביעו סיפוק מכך שבשורת הכשרות שיזמו בישראל חוצה את גבולות הארץ, אולם ציינו בשיחה עם ערוץ 7 כי נכון להיום הכשרות תינתן רק לעסקי מזון בישראל. עם זאת, ייתכן כי בעתיד כאשר המיזם יגדל תוענק כשרות גם לעסקים בחו''ל.

בינתיים, המטייל היהודי בחו"ל יוכל להיעזר בחוברת כשרות מהודרת שכתב הרב אורן דובדבני - ראש מערך הכשרות של ארגון רבני צהר יחד עם הרב דוד סתיו, יושב ראש ארגון רבני צהר ובנו הרב אברהם סתיו.

בחוברת יוכל המטייל הישראלי למצוא הלכות שונות בתחום הכשרות, הסבר כיצד אפשר לשמור כשרות בחו"ל, ועיסוק בשאלות מורכבות בתחום כגון שהות במלון בחו"ל בשבת, דינים ומנהגים וכן שמות של מוצרים כשרים שניתן לקנות בחו"ל. בחוברת עצמה יוכל המטייל לברר למשל איזה לחם כשר בספרד או האם ניתן לקנות חלב עמיד במעדנייה בהודו.