תואר לאנשים שחושבים קדימה

המבחנים בראיית חשבון ידועים כקשים ביותר. בני הציבור הדתי לאומי מסיימים את המבחנים בהצלחה יתרה.

ערוץ 7 , ז' בתמוז תשע"ח

קמפוס טל
קמפוס טל
צילום: מיכאל ארנבורג

ראיית החשבון נחשב כבר שנים רבות למקצוע איכותי ובטוח, שאחוזי האבטלה בו נמוכים, עם אפשרויות קידום רבות. המקצוע מאפשר לפתח קריירה, ומאפשר פרנסה מכובדת גם עבור מי שמחפש להישאר יותר בבית עם המשפחה.

הדרישה לרואי חשבון נמצאת בעלייה מתמדת ועל אף התקדמות הטכנולוגיה – מקצוע ראיית החשבון כאן כדי להישאר, ואף לצמוח.

"ראיית חשבון היא תואר לאנשים שחושבים קדימה. אמנם בהתחלה מרוויחים מעט, אבל אחרי שמסיימים את התואר ואת הסטאז' ואפשר כבר לעסוק בהנהלת חשבונות, מיסוי, דוחו"ת כספיים ועוד, נפתחות מספר אפשרויות", אומרת מרים ולנסי- טובלי, רו"ח בהכשרתה, מרצה לראיית חשבון מזה 10 שנים בקמפוס טל במרכז האקדמי לב.

"העיסוק בתחום מאפשר למעשה לפנות לשני כיוונים מרכזיים: הכיוון הראשון מיועד לנשים שרוצות להיות עצמאיות, תוך שהן מתכננות את הזמן בצורה המתאימה להן, שומרות על גמישות בסביבת העבודה ועם אפשרות לגדל ילדים ולהתפרנס בכבוד. כמות ההשקעה לעומת הרווח הופכים את המקצוע למשתלם מבחינה כלכלית".

"הכיוון השני הוא פיתוח קריירה בתחום" מסבירה טובלי. "ישנן אפשרויות להתפתח ולהגיע למשכורות גבוהות מאוד ולתפקידי מפתח במשרדי רו"ח, בחברות גדולות במשק ועוד. באופן טבעי, העבודה מתבצעת מול אנשי מפתח בחברות גדולות כך שניתן לבצע נטוורקינג מולם. הרבה סמנכ"לים ומנכ"לים בחברות גדולות החלו את דרכם כרואי חשבון".

המספרים מדברים בעד עצמם

אמנם מורכב לכמת את הציונים ואחוזי ההצלחה של כלל הנשים הדתיות במוסדות האקדמאיים בישראל, אולם בכל דירוג אובייקטיבי המתפרסם באמצעי התקשורת השונים, קמפוס טל במרכז האקדמי לב מאייש את אחד המקומות המובילים בישראל באחוזי הצלחה של הסטודנטיות הלומדות בו, שנה אחרי שנה.

כך למשל, בחודש מרץ האחרון דורגו תלמידי המרכז האקדמי לב במקום הראשון בארץ באחוז העוברים את הבחינות בפעם הראשונה שניגשו, עם 84% הצלחה, לצד הבינתחומי בהרצליה, כאשר הם מקדימים את אוניברסיטת תל אביב, ירושלים, חיפה, בר אילן ועוד, ובפער ניכר מאחוז ההצלחה הארצי שעמד על כ – 60%.

נתונים מרשימים לא פחות נרשמו במבחן בחשבונאות פיננסית במרץ 2016, אז הוביל המרכז האקדמי לב את אחוזי הצלחה בקרב הנבחנים בישראל יחד עם הבינתחומי הרצליה עם 91.5% הצלחה. "מדובר בבנות איכותיות מאוד שבאות להצליח - ומצליחות" אומרת אתי שטרן, ראש קמפוס טל במרכז האקדמי לב, "גם בפירמות הגדולות יודעים שהבוגרות שמגיעות מקמפוס טל הן מצוינות, ומבחינת הפירמות הגדולות, וגם הבינוניות, השם של המוסד טוב ממש כמו של האוניברסיטאות.

''בנות שרוצות לשמור על סביבה דתית נאותה ולהצליח בוחרות בקמפוס טל. נוסף על כך, הסטודנטיות משלבות בלימודי ראיית החשבון גם לימודי מערכות מידע, מה שמקנה להן יתרון בקרב המעסיקים שמחפשים עובדים עם ידע בשני התחומים".

לצד הגעת בנות איכותיות ולימודים ברמה גבוהה המאפשרים את המצוינות וההישגיות של הבנות הדתיות, המוסד הדתי מסייע לסטודנטיות רבות בנחיתה רכה לאקדמיה, באווירה דתית המתאימה לאופי הסטודנטיות הדתיות: "הגעתי לאקדמיה עם חששות מסוימים ולכן בחרתי ללכת למקום דתי. עבורי זו הייתה בחירה מצוינת. ההרגשה הייתה כמו בחממה, כמו להמשיך עם התיכון הדתי וזה היה מוצלח ביותר" אומרת רו"ח חווה נאורי מירושלים, "התחושה הייתה שאת לא רק מספר תעודת זהות שנבלעת בתוך ההמון, אלא מרגישה כמו בבית, ואם את מקפידה להגיע לשיעורים נרקמים קשרים עם אנשי הסגל, שמצידם מסייעים ומכינים אותך לקראת האתגרים שיש בלימודי התואר".

לדברי נאורי גם סביבת הלימודים מסייעת לנשים דתיות, "מעבר ללימודי הקודש והתפילות, המוסד מקבל בהבנה את האימהות, כשנשים צריכות עזרה עם הילדים שלהן יש פתרונות שניתן להיעזר בהם בזמן שהאימהות לומדות".

מקצוע ראיית חשבון מציל חיים של אנשים

הניסיון הטוב של נאורי גרם גם לשלוש מאחיותיה ללכת בעקבותיה וללמוד בקמפוס טל. כולן סיימו בהצלחה ומשתלבות במשרדים ממשלתיים ומשרדי רו"ח: "המקצוע הזה יכול לשנות חיים של אנשים. הלקוח מגיע אלייך כשהוא רואה הכל שחור, מבולגן ולא מובן, ורו"ח עושה תכנית וסדר בחיים של אנשים" אומרת נאורי, "כל עסק שמעוניין להתנהל כלכלית נכון חייב ליווי של רואה חשבון כדי למקסם את הרווחים הכלכליים והיעילות התפעולית. חשוב שיהיו יחסים טובים עם הרו"ח ולערב אותו כל פעם שיש בעיה כספית, כי הוא יכול לסייע. אם אין 'קליק' עם הרו"ח, חשוב למצוא רו"ח שאיתו אפשר להגיע לרמת פתיחות גבוהה ושיח פורה".

כאמור, עם סיום הלימודים והסטאז', נפתחות אפשרויות רבות, כאשר לצד קידום קריירה מאסיבי ניתן לקדם בנפרד או במקביל גם חיי משפחה מלאים ועבודה המשלבת גמישות תעסוקתית: "אחרי שהייתי שכירה במשך מספר שנים, פתחתי לפני חצי שנה משרד עצמאי. כאמא לילדים זה יתרון גדול מאחר שבזכות כך אני יכולה לבלות עם הילד" אומרת רו"ח רחל טל, גם היא בוגרת קמפוס טל, "הלימודים הכינו אותי היטב למבחנים ולעשייה בשטח.

''לאחר סיום הלימודים הגעתי מוכנה לסטאז' וצברתי ניסיון, ידע פיננסי ומקצועיות בביקורת חשבונאית, שאפשרו לי להרחיב את גבול הפרנסה באמצעות יציאה לעצמאות. אמנם יש משהו קצת קשה בלצאת לעצמאות ולבנות הכל מחדש מבלי שכר מובטח, ואכן היה טיפה קשה בהתחלה, אך בראייה לאחור אני ממש שמחה שבחרתי בדרך הזאת ובמקצוע המאפשר לי לעשות את הדרך הזאת ולהצליח בה"