ארה"ב: חקיקה להגנת המרכזים היהודים

ההחלטה נועדה למנוע את התנכלותם של ארגונים שונים וכן של רשויות מקומיות לבניית מוסדות יהודיים חדשים

חיים לב , ח' בתמוז תשע"ח

ניו ג'רזי
ניו ג'רזי
צילום: ISTOCK

הבית הלבן יצא בימים האחרונים בהכרזה רשמית על כוונתו להגן באמצעות חקיקה על מרכזים דתיים ובראשם בתי כנסת.

ההחלטה נועדה למנוע את התנכלותם של ארגונים שונים וכן של רשויות מקומיות לבניית בתי מדרש חדשים.

את ההודעה על כך מסר שר המשפטים האמריקאי בממשל טראמפ עו"ד ג'ף סשנס שהשתתף בכינוס מיוחד של ארגון 'או.יו' בוושינגטון. בכינוס הוענק לו אות כבוד 'צדק צדק תרדוף' על פעילותו הבלתי נלאית בסיוע ליהודים.

סשנס תיאר במילים ארוכות את ממדי האפליה הקיימת נגד הקהילה היהודית בארה"ב באומרו כי הציבור היהודי מהווה 2% מכלל האוכלוסיה האמריקנית אך האפליה של הרשויות כלפיו מגיעה לכדי 20% ומופנית בעיקר כלפי מרכזים יהודיים ובתי כנסת.

בשבוע האחרון הגיש משרד התובע המחוזי בוודקליף ניו ג'רזי תביעה נגד המועצה המקומית בטענה כי סירבה לתת אישור בניית בית כנסת בניגוד לחוק המחייב "לתת לאנשים אפשרות לקיים את מצוות דתם", כך לשון התביעה.

על פי כתב התביעה, הקהילה היהודית שנמצאת בוודקליף לייק, התרוצצה במשך 9 שנים בחיפוש אחר שטח המתאים לבניית בית כנסת. כאשר ניסו לקנות שלושה אתרים שונים, המועצה סיכלה את הנסיונות הללו בדרכים שונות כולל רכישת הנכסים בעצמם ונכס אחר 'שינה ייעוד' כדי שלא יוכל להפוך בית כנסת.

היועץ המשפטי של ניו ג'רזי הגיב לתביעה, ואמר כי "על פי חוקי המדינה, הממשלה לא יכולה להפלות נגד אנשים על בסיס הדת שלהם".

"הנשיא טראמפ מגן ללא פשרות על הזכות החופשית לדת, ובהנהגתו עומד משרד המשפטים על זכויותיהם של כל האמריקנים, על ידי העלאת המודעות לזכויותינו החוקיות. העתירה לבית הכנסת תעזור לנו להביא עוד מקרים של זכויות אזרח, לזכות במקרים נוספים ולמנוע מלכתחילה אפליה", הוסיף.