אזכרה לקשיש שהתמסר לביהכנ"ס העתיק

עשרות יהודים יוצאי כרתים ציינו את זיכרו של ד"ר ניקוס סטברולאקיס בטקס אזכרה ותפילה בבית הכנסת העתיק אשר לשיקומו התמסר כל חייו.

חיים לב , ח' בתמוז תשע"ח

אתונה
אתונה
צילום: istock

עשרות יהודים מכל רחבי העולם השתתפו בעצרת זכרון ואזכרה לזכרו של ד"ר ניקוס סטברולאקיס, קשיש מיוון שהתמסר לבנות מחדש את בית הכנסת בכרתים, הגדול באיי יוון.

בית הכנסת נבנה בשנת רמ"ז, אז היתה בחאניה קהילה עתיקה ופעילה. לפני השואה וכיבוש האי על ידי הגרמנים בשנת תש"א, היו באי מאות ספורות של יהודים.

בעת ההפצצה על העיר נפגע בית הכנסת 'עץ החיים', ובית הכנסת השני שהיה בסמוך, 'בית שלום', עלה באש. השכונה היהודית הפכה לגטו, ונאסר על היהודים לעזוב את האי.

בתש"ד נצטוו יהודי העיר להגיע למקומות ריכוז. 265 הגיעו, והם נלקחו לבית כלא, ובהמשך הועברו להרקליון, והועמסו על ספינת המשא הגרמנית טאניס, יחד עם עוד 600 אסירי מלחמה מקומיים, בדרך לנמל פיראוס.

הספינה טבעה על כל נוסעיה, ורק שנים מאוחר יותר גילה משרד החוץ הלונדוני את העובדות: צוללת בריטית סברה שזו אניית מלחמה גרמנית, והטביעה אותה. הספינה טבעה בתוך רבע שעה. מכל יהודי האי נותרו שניים, אחד שהיה בצבא בנות הברית בחזית אלבניה, ויהודיה שהיתה בכפר סמכדי לקנות שמן.

בשנת תשס"ט פעל ד"ר ניקוס סטברולאקיס, ללא לאות לשיפוץ בית הכנסת. הוא היה פעיל בהקמת המוזאון היהודי החדש באתונה, ובהמשך לקח על עצמו את פרויקט בית הכנסת 'עץ החיים', על אף שאין קהילה באי, בכדי להעמיד שם ושארית לקהילה היהודית העתיקה.

ד"ר ניקוס סטברולאקיס הלך לעולמו בתקופה האחרונה, ועשרות יהודים יוצאי כרתים ציינו זיכרו את טקס האזכרה והתפילה בבית הכנסת.