היועמ"ש יפר את הנחיות היועמ"ש?

היועץ המשפטי לממשלה מתכוון להגיע מחר לדיון בוועדת חוקה בנושא "חוק היועמ"שים", ולהתנגד לו, זאת בניגוד מפורש להנחיית היועץ 1.1005

שלמה פיוטרקובסקי , י"א בתמוז תשע"ח

לא מחויב להנחיות של עצמו? מנדלבליט
לא מחויב להנחיות של עצמו? מנדלבליט
צילום: דוברות המשרד לביטחון פנים

ועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת תקיים מחר (שני) בשעה 10:00 דיון בהצעת החוק הממשלתית שזכתה לכינוי "חוק היועמ"שים".

על פי הצעת החוק, אותה יזמה שרת המשפטים איילת שקד, יעבור הליך הבחירה של היועצים המשפטיים מהליך מכרזי הנהוג היום להליך של ועדת איתור שבו יש לשר הממונה על המשרד השפעה רבה יותר על זהות היועמ"ש המתמנה.

הצעת חוק היועמ"שים היא הצעת חוק ממשלתית, אשר פורסמה מטעם משרד המשפטים ומקודמת בהליך הקבוע להצעות חוק ממשלתיות.

למרות זאת מתכוון היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט להגיע לדיון ולנסות לשכנע את חברי הכנסת להתנגד להצעה בנוסחה הנוכחי, ולפחות לשנות אותו באופן משמעותי.

אולם, התנועה למשילות ודמוקרטיה חושפת הבוקר, כי החלטת היועמ"ש להגיע מחר לוועדה כדי להתנגד לחוק, מנוגדת לכללים הקבועים בהנחיית היועץ המשפטי לממשלה 1.1005.

ההנחייה, כפי שאתם יכולים לראות, אוסרת על עובדי משרדי הממשלה "להביא בפני ועדה מועדות הכנסת עמדה שיש בה משום התנגדות להצעת חוק ממשלתית או סטיה מהותית ממנה".

הנחיות היועץ המשפטי לממשלה הוא קובץ הנחיות שפורסם מעת לעת על ידי היועצים המשפטיים לממשלה החל מימיו של מאיר שמגר בתפקיד, ומהווים למעשה מערכת הנחיות מחייבת נוספת למשרדי הממשלה מלבד החוקים, התקנות והנהלים הפנימיים.

בעבר נמתחה ביקורת חריפה על מסד הנחיות היועמ"ש מצד משפטנים בכירים כדוגמת פרופ' דניאל פרידמן שסברו שמדובר בחקיקה בחוסר סמכות, אולם למרות זאת התקבע לאורך השנים מעמדן המחייב, ובשנת 2003 הן אף עברו הליך של עדכון כולל וסידור מחדש.